s

Elkészíthetővé vált a hipotetikus 120-as elem – a legnehezebb eddig mind közül

2024 / 07 / 24 / Felkai Ádám
Elkészíthetővé vált a hipotetikus 120-as elem – a legnehezebb eddig mind közül
A 120-as rendszámú unbinilium egy feltételezett elem a periódusos rendszerben – most egy új módszerrel elkészíthetővé vált. A kísérletek jövőre indulnak, és siker esetén ez lesz a legnehezebb ember alkotta elem, ami nem kevés tudományos következtetés levonásához is elvezethet.

A fizikusok kidolgoztak egy ígéretes módszert a periódusos rendszer legnehezebb, hipotetikus elemének, a 120-as elemnek a szintetizálására. Ehhez az első lépés a livermorium sikeres létrehozása volt – akkor ugyanis egy olyan új megközelítést használtak, amely beválhat a 120-as elem elkészítésénél is. A hírről a New Scientist számolt be.

Jacklyn Gates és csapata a kaliforniai Lawrence Berkeley Nemzeti Laboratóriumban (LBNL) úgy érte el az előbbi eredményt, hogy töltött titánatomok sugarát egy plutónium célpontra irányították. A folyamat rendkívül nagy kihívást jelent, mivel a titánsugarat nehéz kontrollálni, ráadásul több millió billió ütközés szükséges mindössze csak néhány atom keletkezéséhez is. Mindazonáltal a kutatók úgy vélik, hogy ez a módszer a kulcs az unbinilium – vagyis tehát 120-as elem – létrehozásához, amelynek a magjában 120 proton van.

Az unbinilium (Ubn) tehát egy még fel nem fedezett kémiai elem 120-as rendszámmal. Eka-rádiumnak is nevezik, és a transzaktinoidák közé tartozik. Valószínűleg szilárd halmazállapotú, erősen bázikus alkáliföldfém lesz, fémes, ezüstös-fehér vagy szürke színnel.

A kísérlet ritka titánizotópokkal kezdődött, amelyeket speciális kemencében 1650 °C-on párologtattak el. A mikrohullámok ezt a forró gőzt töltött sugárrá alakították át, amelyet aztán a fénysebesség körülbelül 10%-ára gyorsítottak, mielőtt a plutónium célponttal ütköztek volna. A keletkező törmeléket elemezték, és két livermorium-atom keletkezését mutatták ki. Gates szerint ezek az atomok a vártnak megfelelően gyorsan bomlottak le, tekintettel a nagyon nehéz elemek instabilitására, de a mérések annyira pontosak voltak, hogy csak egy a billióhoz az esély a téves kimutatásra.

Ezek az eredmények, amelyeket július 23-án prezentáltak a Nuclear Structure 2024 konferencián az Illinois állambeli Argonne National Laboratoryban, megerősítik, hogy a 120-as elemet létre lehet hozni mesterségesen.

Michael Thoennessen, a Michigan State University munkatársa szerint a mostani eredmények döntő alapot teremtenek, hogy a jövőben megkíséreljék az unbinílium szintetizálását. Ennek az elemnek a létrehozása jelentősen javíthatja a nehéz elemek stabilitását befolyásoló erős kölcsönhatások megértését, egyben betekintést kínálhat az egzotikus elemek kialakulásába a korai univerzumban.

Jelenleg a legnehezebb ember alkotta elem az oganesson (118-as elem), amelyet 2002-ben szintetizáltak. Azóta az ennél nehezebb elemek előállítása nagyon komoly kihívást jelentett éppen a szóban forgó anyagok instabilitása miatt.

Ezen akadályok ellenére a titánsugaras kísérlet sikerét követően az LBNL csapata meglehetősen optimista a jövőt illetően: azt tervezik, hogy már jövőre elkezdik a kísérleteket, hogy létrehozzák a 120-as elemet, amihez plutónium célpont helyett kaliforniumot használnak majd.

„Azt hiszem, jelenleg sokkal közelebb vagyunk ahhoz, hogy tudjuk, mit kell tennünk”

– nyilatkozta Gates, akinek érthető az izgatottsága – nem mindennapi eredmény ugyanis a periódusos rendszer egy új elemmel történő bővítése.

(Kép: Jacklyn Gates a Lawrence Berkeley Nemzeti Laboratóriumban livermorium atomokat választ szét, forrás: Marilyn Sargent/Berkeley Lab 2024, The Regents of the University of California)

 

 


Gombnyomásra rádióműsort csinál egy tankönyvből a Google NotebookLM programja
Gombnyomásra rádióműsort csinál egy tankönyvből a Google NotebookLM programja
Leesett az állunk, amikor meghallgattuk a cég talán leghasznosabb mesterséges intelligenciáját.
Nincs menekvés a robotkutyák elől, a víz alatt is szembejöhet egy
Nincs menekvés a robotkutyák elől, a víz alatt is szembejöhet egy
Milyen érzés lehet, ha egy medence mélyén egy robotkutya sétál velünk szemben? Egy, talán kevésbé ismert lengyel robotgyártó víz alá küldte egyik fejlett modelljét, hogy kiderüljön.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.