Elkészült az első kvantumfonódással működő “motor”

2024 / 12 / 28 / Felkai Ádám
Elkészült az első kvantumfonódással működő “motor”
A kvantumösszefonódás azonkívül, hogy a fizika egyik legégetőbb, megválaszolandó kérdése, meglepő módon egyre közelebb kerül ahhoz, hogy a gyakorlatban alkalmazzuk különböző területeken. Az egyik ilyen irány a kvantummotorok és -akkumulátorok fejlesztése, melyek esetében a közelmúltban több jelentős előrelépésre is sor került.

Hogy mi az a kvantumösszefonódás, azt könnyen megérthetjük egy hasonlatból: egy ikerpár két tagja között olyan “misztikus” kapcsolat alakul, amelynek hatásai a fénysebességnél is gyorsabbnak tűnnek. Egyikük az USA-ban, a másikuk pedig Horvátországban is élhet akár – ha az egyik úgy dönt, hogy a piros lesz a kedvenc színe, a másiknak azonnal a kék jut, és ez minden látszat szerint pillanatok alatt történik. A jelenség azonban nem a megszokott értelemben vett információátadás, hanem annak bizonyítéka, hogy az univerzum nem teljesen “lokális”: vagyis a tárgyak, illetve részecskék tulajdonságai és reakciói nem pusztán a közvetlen környezetükre hagyatkozva alakulnak ki. Az előbbi példában egyébként az ikrek a kvantumrészecskék (például elektronok), a titokzatos ikertelepátia pedig a kvantumösszefonódás, a kedvenc szín (kék vagy piros) pedig a részecske forgásiránya (le vagy felfelé).

Ha valakit a dolog ennél bővebben érdekel, annak ajánljuk a korábbi cikkünket:

Ebből a hasonlatból könnyen megérthetjük, mire járt az idei fizikai Nobel, és hogy az univerzum a köznapi értelemben miért nem valóságos Idén lényegében azért járt a fizikai Nobel, hogy bebizonyították, hogy a mindenség nem valóságos a szó köznapi értelmében – de mit jelent mindez? Segítségünkre siet egy ikerpár és egy háromperces videó, amiből megérthetjük mindezt.

Az első kvantum-motor még tavaly mutatkozott be – írja az IFLScience –, és abban rejlett a különlegessége, hogy a hagyományos, hőmérséklet-különbségeken alapuló működés helyett fermionokból álló gáz és bosonokból képzett Bose–Einstein-kondenzátum közti átalakulást használta fel. A fermionokat a Pauli-féle kizárási elv korlátozza, így nem “zsúfolódhatnak” ugyanabba az állapotba, miközben ezzel ellentétben a bosonok képesek egy állapotban összezsúfolódni. Ennek eredményeként az első kvantum-motor 25%-os hatásfokot ért el, ami kezdetnek kiemelkedő, de még mindig alacsony a mindennapokban használt motorokhoz képest.

A kutatók ezért új megoldások után néztek, és rájöttek, hogy a kvantum-összefonódás tovább javíthatja a motor működését. Dr. Zhou Fei csapata két kalciumiont használt, melyek összefonódásának a foka precíz lézervezérléssel szabályozható. Mint Fei nyilatkozta:

„Tanulmányunk legfőbb eredménye az első olyan kísérleti kvantummotor, amely összefonódott tulajdonságokkal rendelkezik.”

A négyütemű motorciklus során a piros lézerből elnyelt fotonok indítják be a folyamatot, majd az expanzió és a kompresszió mellett egy oldalsáv-átmenet is történik. Bár a konverziós hatásfok (vagyis a bevitt fotonokból létrejövő rezgésszám) nem nőtt jelentősen az összefonódás által, a mechanikai hatékonyság, azaz a hasznos munkára fordítható energia aránya magasabb lett.

Mindez azt jelenti, hogy kevesebb energiabefektetéssel több hasznos energiát lehet kinyerni, ami bíztató lépés a jövő kvantum-technológiái felé. Ugyanakkor ezek a motorok továbbra is rendkívül alacsony hőmérsékletet igényelnek, így valószínűleg csak speciális környezetben – például kvantum-számítógépek közelében – láthatjuk majd őket működés közben. Ahhoz pedig, hogy a mai világ energiaigényének jelentősebb részét kiváltsák, még további fejlesztésekre és léptéknövelésre lesz szükség.

(A cikkhez használt kép illusztráció, a DALL-E generálta/Rakéta.hu)


Unod a hagyományos Valentin-napi ajándékokat? Próbáld ki a legmodernebb szexjátékszereket! A teledildonikával minden távolság legyőzhető, a VR megoldásokkal az érzékelés kiterjeszthető, az AI segítségével pedig személyre szabott élményekben lehet részetek
Vásárolj az ország legnagyobb és legjobb felnőtt shopjában! 100% diszkréten csomagolt rendelésedet akár már másnap átveheted! Vágyaim.hu - A jövő az ágyadban van
Csillagfényes kalandok az egész családnak - Magyarország legjobb csillagvizsgálói
Csillagfényes kalandok az egész családnak - Magyarország legjobb csillagvizsgálói
A modern csillagvizsgálók ma már igazi élményközpontokként működnek, ahol a tudomány és a szórakozás tökéletes harmóniában találkozik, így nem csak a csillagászat iránt mélyebben érdeklődőknek nyújtanak izgalmas kikapcsolódást, de a családi programoknak is ideális célpontjai lehetnek.
Zsebpénz helyett karrier - Minden, amit a diákmunkáról tudni érdemes
Zsebpénz helyett karrier - Minden, amit a diákmunkáról tudni érdemes
Cikkünkben bemutatjuk a magyarországi diákmunka-piac helyzetét, a vonatkozó szabályozásokat, az adózási tudnivalókat, valamint a diákmunka előnyeit és a munkahelyválasztás szempontjait.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.