Elkészült az esernyő, amit nem kell tartani a fejünk felett

2024 / 02 / 02 / Bobák Zsófia
Elkészült az esernyő, amit nem kell tartani a fejünk felett
Az esernyő 2.0 még nem magától repül, hanem kontrollerrel kell irányítani, de utódja akár autonóm módon működhet.

A repülő esernyő már nem csak a fantázia terméke, hanem valósággá vált egy DIY (csináld magad) projektnek köszönhetően, amelyet az I Build Stuff nevű YouTube csatorna tartalomgyártója mutatott be néhány héttel ezelőtt. Az esernyő, amelyet nem kell a nyelénél vagy fogantyújánál fogva tartani, hanem magától száll a magasban, igen hasznos és kényelmes kellék lehet egy-egy esős napon, rossz hír azonban, hogy az eszközből csak egy készült és az sem tökéletesen kiforrott változatban, vagyis arra a napra, amikor mindenki lebegő ernyőkkel a feje felett közlekedhet, még várni kell egy kicsit.

Az esernyő építése nem bizonyult olyan könnyű feladatnak, mint amire a feltaláló számított, bár a szerkezet alapja viszonylag egyszerű: egy drónszerű propelleres eszköz és egy nyelétől megszabadított esernyő kombinációja, de már a kettő megfelelő összeillesztése is akadályokba ütközhet, ha nem az optimális módon kapcsolódnak egymáshoz. A szerkezeti alapot 3D-nyomtatással készült szénszálas váz adja, amelyek végein találhatóak a meghajtást biztosító propellerek és ezen foglal helyet az ernyő. A vázon bújnak meg a motorok, az ESC (electronic speed controller, azaz sebességszabályozó) rendszer is, ami a motor sebességét határozza meg és a mikrokontroller, ami a stabilizálja az ernyő mozgását repülés közben. Ahogy az az eszköz készítéséről szóló videóban is látható, a stabilizálás nem ment minden probléma nélkül, de a hibaelhárítás után végül egy valóban használható repülő esernyő született, amit az ősrégi használati eszköz modern megtestesülésének lehet tekinteni.

A repülő ernyő azonban nem autonóm, hanem egy drónhoz illően kontrollerrel lehet irányítani, ami csökkenti az általa biztosított kényelmet, pedig egy ilyen kellék elsődleges hasznát az adná, ha lehetővé tenné a teljesen "érintésmentes" alkalmazást és felszabadítaná az ember kezeit, hogy nyugodtan és elázás nélkül lehessen telefonálni, táskát és szatyrokat cipelni vagy akár enni-inni, miközben esik az eső. A repülő esernyő építőjének ígérete szerint a prototípus utódja már rendelkezni fog kamerával és olyan rendszerrel, ami megoldja ezt a gondot, hogy az esernyő automatikusan követhesse a gazdáját mindenhova.

Nem ez volt az első eset, hogy valaki megpróbált önmagától működő esernyőt építeni vagy éppen drónt és esernyőt kombinálni egymással, de az I Build Stuff projekjének részletes dokumentálása segíthet abban, hogy egy kis munkával és kitartással akár otthon is elkészíthessük a saját verziónkat.

(Yankodesign Fotó: I Build Stuff)


Izgalmasra sikerült a robotkutya részvétele a Szárított Datolyaszilva Maratonon
Izgalmasra sikerült a robotkutya részvétele a Szárított Datolyaszilva Maratonon
Ha van felesleges négy és fél óránk, akár végig is nézhetjük a történelmi maratont, amelyet először teljesített egy robotkutya.
Csődbe ment a cég, ami piacra dobta a világ első hajlítható kijelzős telefonját
Csődbe ment a cég, ami piacra dobta a világ első hajlítható kijelzős telefonját
A Royole FlexPai örökre beírta magát az okostelefonok történelmébe, de a gyártója nem igazán tudott profitálni abból, hogy a Samsungot és a Huaweit is megelőzték.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.