Élőben feliratozza a színházi darabokat egy új alkalmazás

2022 / 09 / 30 / Bobák Zsófia
Élőben feliratozza a színházi darabokat egy új alkalmazás
A siketek már feliratozva nézhetik az előadásokat a színházakban egy új digitális megoldásnak köszönhetően.

A Vodafone és a SINOSZ (Siketek és Nagyothallók Országos Szövetsége) együttműködésével készült új applikációval a halláskárosultak mostantól úgy nézhetik meg a színházi darabokat, hogy közben a szöveget is figyelemmel tudják követni a mobiltelefonjuk segítségével. Az alkalmazás gyakorlati működését a Játékszín egyik előadásának keretében, az Életrevalók darab közben mutatták be, ahol a nézők kipróbálhatták a technológiát és egyszerre követhették az eseményeket párhuzamosan a telefonon szöveges változatban és színpadon is.

Mivel a feliratok olvasásához gyakran a készülék képernyőjére kell pillantani, ami elvonja a tekintetet a színészekről, ezért megoldásként az alkalmazáshoz a székek háttámlájára rögzített eszköztartókat is telepítettek, így a telefonok lényegében szemmagasságban helyezkednek el és az olvasás nem okoz nagyobb problémát, mint amikor a tévén egy filmhez kapcsoljuk be a feliratot. Az alkalmazás egy, a Vodafone által biztosított zárt wifi hálózatról érhető el, amelyre az esetleges túlterheltséggel kapcsolatos problémák kiküszöbölése érdekében a szolgáltató csak azokat engedi csatlakozni, akiknek van jegyük az adott előadásra. Csatlakozás után a weboldalon a Kezdésre kattintva már látható is a felirat és az sem okoz gondot, ha úgy van beállítva a telefon, hogy a képernyő gyorsan elsötétedjen, mivel az alkalmazás automatikusan megakadályozza ezt.

A SINOSZ a körülbelül 60 nagyothalló és 9 ezer siket személy érdekeit képviselve a halláskárosultak kulturális élményekhez való hozzáférését segíti elő a digitális megoldással.

"A SINOSZ elkötelezett a magyar hallássérült emberek egyenlő esélyű hozzáférésének megteremtése mellett az élet minden területén, így a kultúra, a művelődés és a szórakozás terén egyaránt.

Számunkra a színház, a színházba járás élménye csak az elmúlt két évtizedben kezdett hozzáférhetővé válni egyes előadások jelnyelvi tolmácsolása és más akadálymentesítési módszerek révén. Örömmel üdvözöljük a Vodafone új, 21. századi, "okos" technológiai megoldását, amellyel szélesebb körűen hozzáférhetővé válhat a színház élménye a hallássérült, főként a nagyothalló nézők körében is” - mondta el Sáfrány Margit, a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetségének igazgatója.

A feliratozás megkönnyítheti a siketek számára az előadás figyelemmel követését, de egyre több olyan jelnyelvi újítás is létezik, ami a hallássérültek lehetőségeit bővíti vagy éppen a hallók számára teszi lehetővé a jelnyelv egyszerű és gyors elsajátítását, ilyen például a SignAll mesterséges intelligencia alapú jelnyelvoktató alkalmazása is, ami a kézmozdulatok követésével és szükség szerinti korrekciójával tanítja a jelnyelv alapjait.

(Fotó: Vodafone)


Wigner Jenő, a fizikus, aki megteremtette a nukleáris mérnöki tudományokat
Wigner Jenő, a fizikus, aki megteremtette a nukleáris mérnöki tudományokat
A legendásan udvarias tudós neve talán nem a legismertebb a Manhattan terv résztvevői közül, de hatalmas szerepet játszott az az első atommáglya, az első vízhűtéses, plutónium generáló reaktor létrehozásában és a tudomány számos területen hagyott hosszú időre szóló nyomot.
Egész Európából gyűltek össze résztvevők, hogy változtassanak a női vezetői helyzeten
Egész Európából gyűltek össze résztvevők, hogy változtassanak a női vezetői helyzeten
Nincs elég női vezető - egy különleges akadémia változtathat a helyzeten.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.