Először dokumentáltak ilyesmit: kifordult magából a földkéreg Spanyolországnál

2024 / 03 / 03 / Felkai Ádám
Először dokumentáltak ilyesmit: kifordult magából a földkéreg Spanyolországnál
Kifordult magából a Föld – már nem átvitt értelemben, hanem szó szerint: egy kéregtábla teljesen átfordult Granada közelében.

2010-ben Granada környékén a kutatók nagyon különös szeizmikus aktivitást érzékeltek, ami egy kifejezetten bizarr felfedezéshez vezetett: egy óceáni tábla teljesen megfordult a szomszédos lemez alatt – számol be róla a The Byte.

A The Seismic Record-ban közölt eredmények szerint a Gibraltári-szoros közelében található, úgynevezett “Alboran-tábla” teljesen megfordult – ami a kutatók szerint az első olyan eset, amikor ilyen eseményt dokumentáltak. A szokatlan, geológiai “pálfordulást” a “hidratált magnézium-szilikátok” okozhatták, amelyek a felszín alatt mélyen, körülbelül 600 kilométeres mélységben helyezkednek el.

Amikor a földkéreg egyik darabja, vagyis egy óceáni lemez, a szomszédos lemez alá süllyed (amit szubdukcióként ismerünk), általában vízzel együtt merül alá. Ebben az esetben azonban a lemez nem csak egyszerűen alámerült, hanem egy olyan folyamat során, ahol a lemez teljesen megfordult, a rajta lévő víz is egyedülálló módon mozgott. A hidratált magnézium-szilikátok jelenléte kulcsfontosságú volt ebben a folyamatban, mivel ezek a vegyületek segíthetnek a víz mélyebb rétegekbe történő szállításában.

Mindez tudományos szempontból ugyan roppant érdekes, hiszen az esemény rávilágít a földkéreg darabjai közötti összetett kölcsönhatásokra és ezeknek a felszíni szeizmikus aktivitásra gyakorolt hatásaira, a jelenség dokumentációját ugyanakkor egy szerencsétlenség indította el. A Granada alatt 2010 áprilisában lezajlott 6,3-as erősségű földrengés elemzése során bukkantak ugyanis a kutatók ezekre a furcsa eredményekre.

Mint azt Daoyuan Sun, a Kínai Tudományos és Technológiai Egyetem szeizmológusa és a mostani tanulmány társszerzője elmondta:

“Az eredeti célunk nem az volt, hogy elmélyüljünk a mély földrengések mögött meghúzódó mechanizmusokban, mivel ezt a területet a korábbi kutatások alaposan feltárták.

Csak az volt a szándékunk, hogy kíváncsiságból megrajzoljuk a hullámformákat, mivel nagyon sokat lehet tanulni az egyes hullámformákból, ha az ember rászánja az időt arra, hogy közelebbről megvizsgálja őket.

A vizsgálat során megfigyeltük ezeket a furcsa érkezéseket, beleértve a hosszú kodát és az extra fázist” – tette hozzá, utalva a szokatlanul alacsony sebességű rezgésekre.

Ezek az alacsony sebességű rezgések arra utalnak, hogy a szeizmikus hullámok olvadt vagy folyékony anyagokon haladnak át. A szubdukált, azaz a szomszédos lemez alá merülő lemezek pedig gyakran hordoznak magukon vizet, ahogy arról fentebb már beszéltünk. Ez pedig magyarázhatja a megfigyelt jeleket, mivel a víz jelenléte lelassíthatja a hullámok sebességét, ami így végül az említett alacsony sebességű rezgések formájában jelentkezik.

Mint azt Sun még hozzátette:

“Tekintettel a tengerfenék viszonylag fiatal korára a Földközi-tenger nyugati részén, ahhoz, hogy a tábla hűvös maradjon, a szubdukciós sebességnek meglehetősen gyorsnak kell lennie, például mérsékelt, körülbelül évi 70 milliméteres sebességnek.”

Ez a sebesség elég gyors egy geológiai folyamathoz képest – magyarán a tábla viszonylag gyorsan merül a szomszédos lemez alá.

Mindez azért fontos, mert a szubdukciós zónák kulcsszerepet játszanak a földtektonikai mozgásokban és a szeizmikus aktivitásban. A mostani tanulmány becslései pedig a szubdukciós sebesség kapcsán segíthetnek jobban megérteni, hogy ezek a folyamatok miként befolyásolják a földrengések előfordulását és erősségét a Föld különböző részein.

(Kép: Granada, forrás: Pixabay/1919021)


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.