Először idéztek elő mesterséges napfogyatkozást az űrben, a látvány páratlan volt 2025 / 06 / 19 / Bobák Zsófia

Az Európai Űrügynökség tavaly decemberben indította útnak a Proba-3 műholdpárost, aminek két tagja mesterséges napfogyatkozást idéz elő a Nap koronájának jobb megfigyelése érdekében. A műholdak egyike, az Occulter egy 1,4 méter átmérőjű koronggal takarja ki a Napot a Coronagraph műhold elől - ennek következtében az utóbbin helyet foglaló ASPIICS (Association of Spacecraft for Polarimetric and Imaging Investigation of the Corona of the Sun) műszer 5 centiméteres apertúrájára 8 centiméteres árnyékot vet, vagyis a Nap ragyogását nagyban csökkenti, és sokkal jobban láthatóvá teszi a koronát. A műholdaknak a feladat teljesítéséhez rendkívüli, milliméteres pontossággal végzett szinkronban kell repülniük hosszú időn keresztül, méghozzá autonóm üzemmódban, tehát emberi beavatkozás nélkül, de a mutatványt már az első teszteknél sikerült megvalósítaniuk. Az első képek a napfogyatkozásról zöld színben mutatják a Nap külső régióját, de valójában a képet három különböző felvételből állították össze, amelyek az expozíciós idő hosszában térnek csak el egymástól. A Proba-3-től a kutatók sok ehhez hasonló vagy még részletesebb képek várnak a legalább két évig tartó misszió alatt, és a műholdak hamarosan már teljesen emberi felügyelet nélkül repülhetnek, szemüket folyton a Napon tartva. (Fotó: ESA/Proba-3/ASPIICS/WOW algorithm, CC BY-SA 3.0 IGO)
A takaró alatt is rengeteg TECHNOLÓGIAI KALAND vár, nézz körül, hol tart ma a SZEXIPAR, és tedd az idei karácsonyt emlékezetessé!
Nézz körül a Vágyaim.hu kínálatában, használd a PLYR20 kuponkódot és legyen az idei karácsony olyan, mint még soha!
A jövő, ahol 100 az új 60 - a hosszú élet titka egyszerűbb, mint gondolnánk
A jövő, ahol 100 az új 60 - a hosszú élet titka egyszerűbb, mint gondolnánk
Titkos fegyver az öregedés ellen - forradalmi szolgáltatás, ami Magyarországról indult
Űrbányászat és energia a világűrből
Űrbányászat és energia a világűrből
A világűr ma még a tudósok és űrmérnökök terepe, de száz év múlva a bolygónk iparának jelentős része már nem a Földön, hanem a Föld körül vagy azon túl fog zajlani.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.