A világ első "exaléptékű" szuperszámítógépe már a világ leggyorsabb szuperszámítógépeit összesítő Top500 lista legfrissebb, május 30-án kiadott összesítésében is feltűnt, természetesen az első helyen. A lista készítői szerint a jelenleg még tesztelés alatt álló szuperszámítógép 1,102 exaflop/s sebességet ért el, ami több mint a duplája az elmúlt két évben a világ leggyorsabb szuperszámítógépének számító, japán Fukagi 442 pflop/s-os kapacitásának. Maga az Oak Ridge Nemzeti Laboratórium a számítógép teljesítményének demonstrálására azt a szemléletes példát hozza, hogy
a Föld teljes lakosságának négy évébe telne megoldani azt a feladatot, amit a Frontier egy másodperc alatt képes elvégezni.
Az amerikai Energiaügyi Minisztérium által üzemeltetett gép a Hewlett Packard által fejlesztett HPE Cray EX szuperszámítógép-architektúrára épül. A Gizmodo szerint a gép 74 darab ilyen szekrényből épül fel, amelyek egyenként 3,5 tonnát nyomnak és 150 kilométernyi kábel köti össze őket. A Frontierben az AMD harmadik generációs EPYC chipjei felelnek a számítási teljesítményért, és 9400 CPU-val valamint 37 000 GPU-val - ezen belül összesen 8 730 112 processzormaggal - rendelkezik.
A rendkívüli hőtermelés miatt a számítógép hűtéséről négy vízpumpa gondoskodik, amelyek percenként 25 ezer liter vízzel hűtik a Frontiert. Ez a kapacitás az Oak Ridge Nemzeti Laboratórium szerint elegendő lenne ahhoz, hogy nagyjából 30 perc alatt megtöltsenek egy olimpiai úszómedencét. Hasonlóan elképesztő a számítógép adattárolási kapacitása is, hiszen a 700 petabájtos Orion adattárolón összesen 35-ször annyi adat fér el, mint amennyi adatot a világ második legnagyobb könyvtárában, az amerikai Kongresszusi Könyvtárban őriznek.
Hogy az új szuperszámítógép teljesítménye mennyire felette áll a lista többi helyezettjének, azt amúgy jól mutatja, hogy a Top500-as lista gépeinek teljesítményét összeadva a Frontier adná a teljes számítási kapacitás 25%-át. A géptől nem csak a Fukagi marad le jelentősen, de például a lista harmadik helyezettje, a finnországi EuroHPC Lumija már alig a Frontier kapacitásának a hetedére képes. Ez még csak a kezdet, hiszen ha a gép szoftverét sikerül finomhangolni, akkor a Frontier elméletben akár a 2 exaflop/s-os teljesítményt is elérheti a jövőben.
Ahogy arról a New Scientist beszámolt, az új szuperszámítógépet többek között klímamodellezésre, a nukleráis fúzió modellezésére valamint gyógyszerfejlesztésre fogják használni, és a szakértők szerint jó esély van rá, hogy egy jódarabig megtartsa az első pozíciót a szuperszámítógépek rangsorában. Már ha tényleg ez a legerősebb ilyen gép, hiszen a hírek szerint Kína már két exaléptékű szuperszámítógéppel is rendelkezik, de ezt különböző okokból mindeddig nem verték nagy dobra.
(Fotó: Carlos Jones/ORNL, U.S. Dept. of Energy)