Egy orosz vadászgép elveszített egy titkos levegő-levegő lövedéket az észak-ukrajnai csapások során – számol be róla a Defence Blog egy, az ukrajnai hadi helyzet alakulását követő, ukrán közösségi médiás bejegyzésekre hivatkozva. Mint ebből kiderül, az ukrán katasztrófa-mentés szakemberei egy orosz R–77–1 közepes hatótávolságú levegő-levegő lövedék, más néven Izdelije 170–1 roncsait találták meg, és tárták fel Zsitomir régióban. A poszt szerint az egyik legfejlettebb orosz fegyver egy észak-ukrajnai csata során veszett el műszaki hiba miatt.
A 170–1 eszköz (NATO jelentési név: AA–12B) a szovjet korszak aktív radarvezérlésű R–77(RVV–AE) lövedék jelentős mértékben feltupírozott változata, és elsősorban a Szu–35S vadászrepülőgéphez, valamint a Szu–34 bombázóhoz tervezték. A továbbfejlesztett MiG–31BM akár négy új R–77–1 lövedéket is képes szállítani. A 170–1 fejlesztése 2003-ban indult, és 2005 decemberében készült el az első négy prototípus az előzetes tesztindításokhoz. További 6 példány legyártása után 2006-ban megnyílt az állammal közös tesztelési szakasz.
Valójában azonban ekkor nem végeztek tényleges teszteket, mivel még nem készült el az eszköz felhasználására alkalmas Szu–35S repülőgép. 2010 végén aztán a gép készen állt a tesztelésre. Az ugyanabban az évben végrehajtott bevezetések során a lövedék kiválóan szerepelt, és ezt követően megindult a sorozatgyártás. A lövedéket 2015-ben állították hadrendbe. A közepes hatótávolságú R–77–1 lövedéket úgy tervezték, hogy a nap bármely szakában légi célpontokat (vadászgépek, egyéb támadó-repülőgépek, bombázók, BTA repülőgépek, helikopterek, robotrepülők) támadhasson, bármely szögből, különböző elektronikus ellenintézkedések között, akár a föld vagy a víz felszíne felett.
Nem ez az egyetlen érzékeny rendszer, amit az oroszok elvesztettek Ukrajnában, korábban az elektronikus hadviselésre tervezett titkos eszközről fentebb írtunk. A hasonló veszteségek egyébként azért fájhatnak Moszkvának, mert Ukrajna és a NATO közt elég szoros az információs kapcsolat, így ezeknek a vadonatúj eszközöknek a specifikációi gyorsan eljuthatnak az illetékes NATO parancsnokságokhoz.
(Kép: Voyennyy Osvedomitel)