Embereken tesztelik az első mesterséges intelligencia által tervezett gyógyszert

2023 / 07 / 10 / Bobák Zsófia
Embereken tesztelik az első mesterséges intelligencia által tervezett gyógyszert
Az INS018_055 egy kismolekulájú gyógyszer, amelyet teljes egészében egy hongkongi biotechnológiai vállalat mesterséges intelligencia rendszere fedezett fel és fejlesztett. A hatóanyag tesztelése a második fázisba lépett.

Az amerikai alapítású és hongkongi székhelyű Insilico Medicine cég küldetése, hogy a mesterséges intelligencia rendszerek használatát bevonja a gyógyszertervezési folyamatok minden egyes szakaszába, ezzel gyorsítva a hatóanyagok felfedezését és csökkentve a kutatás és a konkrét alkalmazás között eltelt időt. A gyógyszerek tervezése nehézkes és hosszadalmas munka, mivel már az első fázis, a célmolekulák, majd később a vezérmolekulák keresése is hosszú időt vesz igénybe és a fejlesztés lényegi része, vagyis a potenciálisan legjobb hatással bíró vegyületek számának redukálása, ezek vizsgálata, végül annak az egy vegyületnek a kiválasztása és optimalizálása, ami a gyógyszer alapja lehet, csak ezután kezdődik. A gyógyszert később állatokon kell tesztelni, felmérni a lehetséges mellékhatásokat és egyéb jellemzőket, mielőtt a humán tesztelési fázisba léphetne. A Semmelweis Egyetem leírása (PDF) szerint:

"körülbelül ötvenezer molekula előszűrése és néhány száz részletesebb vizsgálata eredményez egy fejlesztésre alkalmas vegyületet

[...] A fejlesztésre kiválasztott gyógyszerjelölt molekulák 10%-a esélyes a terápiás alkalmazásra, a preklinikai fejlesztésbe kerülő molekulák 3-5%-a kerül törzskönyvezésre."

A végül tesztelésre kerülő és azt sikerrel teljesítő gyógyszerjelölteknek pedig szintén évekbe telik az engedélyeztetése, illetve az az idő, amíg megjelenhetnek kereskedelmi forgalomban.

Az Insilico Medicine, más cégekhez hasonlóan, ezt a hosszadalmas munkát igyekszik leegyszerűsíteni a kutatók számára a legfejlettebb algoritmusok segítségével, amihez a saját generatív mesterséges intelligencia platformjukat használják. A szoftvercsomag részét képezi a PandaOmics, ami a célmolekulák keresésében segít, a Chemistry24, ami a vezérmolekulák után kutat gépi tanulással és az InClinico, ami a klinikai kísérletek sikerességének megalapozásában nyújt támogatást. A generatív mesterséges intelligencia használatát a kismolekulájú gyógyszerek fejlesztésében a cég nem is olyan régen, 2016-ban indította el, de mára az első olyan hatóanyaguk, amit ezzel a technológiával készítettek el, a klinikai tesztek második fázisába lépett.

Az INS018_055 nevű vegyület fejlesztésében teljes mértékben a szoftverre támaszkodtak, a PandaOmics-ot használták a molekulák felfedezéséhez és a Chemistry24-et a speciális molekuláris szerkezet megalkotásához. A programok a GAN (generative adversarial networks) módszerre épülnek, amelyben két modell verseng, de valójában inkább együttműködik a tanulási folyamat során: az egyik adatokat generál, a másik felméri az adatok hitelességét és próbálja kiszűrni a generált adatokat. Minél jobban működik az első hálózat, annál nehezebb dolga lesz a diszkriminálást végző modellnek, de közben a második hálózat is tanul és fejlődik, így tökéletesedik az egész rendszer. A GAN-t leginkább hamis képek előállítására használják, de ez a fajta versengő tanulás a megerősítésen alapuló tanulással kombinálva a gyógyszerfejlesztésben is hatékonyan funkcionál.

Az INS018_055 egy súlyos tüdőbetegség, az idiopathiás pulmonális fibrózis (IPF) gyógyítására alkalmas, ami komoly problémákat okoz a betegségben szenvedők számára. Az IPF krónikus, élethosszig tartó állapot, amelynek során a tüdő szövetei elhegesednek, emiatt egy idő után már csak nagyon kevés oxigént tud felvenni a szerv. A légzés fokozatosan nehezebbé válik, a létfontosságú szervek, az agy és a szív az oxigénhiány miatt rosszabbul működnek és a halált sok esetben légzési nehézségek idézik elő. A betegek, akiknél diagnosztizálták a kórt, általában a diagnózis felállításától számítva maximum három-öt évig élnek. A betegségnek eddig célzott kezelése nem létezett, ezért is fontos, hogy az INS018_055 tesztelése sikeres legyen és a gyógyszer minél előbb elérhetővé váljon az arra rászorulók számára.

A hatóanyagot Kínában és az Egyesült Államokban tesztelik és az Insilico Medicine június 27-ei bejelentése szerint a résztvevők az első dózist már megkapták a humán klinikai tesztek második fázisában. Az eredményekre azonban még várni kell, a kísérlet időtartama ugyanis 12 hét, ami alatt az alanyok orálisan kapják a gyógyszert, míg egy kontrollcsoport tagjainak az orvosok placebót adnak ugyanezen idő alatt. A tesztek célja, hogy a szer hatékonyságát, a farmakokinetikai jellemzőket (vagyis hogy hogyan hat a szervezet a gyógyszerre) és alkalmazásának biztonságosságát felmérjék. A tesztek első fázisában a gyógyszer jól szerepelt és az FDA 2023 februárjában úgynevezett Orphan Drug Designation besorolást engedélyezett számára, amelyet a ritka betegségek gyógyításánál alkalmaznak bizonyos esetekben.

(Fotó: Insilico Medicine, Pxfuel, koto_feja/Getty Images)


Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Donald Trump alelnök-jelöltje, J. D. Vance, és a legvalószínűbb demokrata elnökjelölt, Kamala Harris sem lenne könnyű ellenfél a Szilícium-völgy nagyvállalatainak.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.