Éveket késett, de a NASA végre bemutatta a legerősebb rakétáját

2019 / 12 / 10 / Felkai Ádám
Éveket késett, de a NASA végre bemutatta a legerősebb rakétáját
Az SLS űrutazási rendszer annak az Artemisz projektnek a része, melynek célja, hogy az Egyesült Államok ismét embert küldjön a Holdra. A hétvégén New Orleansban, a Michoud Assembly Facility-ben a nyilvánosság előtt is bemutatták, hol tart a munka. Az SLS-t a rendezvényen a valaha épített, legerősebb rakétának nevezték.

Hétfőn a Twiterre is feltöltöttek egy videót, amelyen az űrügynökség az SLS hatalmas folyékony-hidrogén tartályát teszteli. A teszt részeként a tartály eltört, de előtte öt órán át kibírta a tervezett szállítási teher 260 százalékát. A tartály amúgy az SLS első vagy másképp: „core” fokozata, és központi szerepet tölt be a projektben. A NASA állítása szerint ugyanis ez az egyetlen rakéta, amely egyetlen úttal képes eljuttatni a Hold felszínére a NASA mély űrben használt hajóját, az Oriont, az asztronautákat és a rakományt is.

Jim Bridenstine on Twitter

Success! Engineers @NASA_Marshall tested the @NASA_SLS liquid hydrogen test article tank to failure - the tank withstood more than 260% of expected flight loads before buckling and rupturing! #Artemis MORE: https://t.co/xznmov26FP https://t.co/qAIyapEJA5

A SLS fejlesztése sokat késett, és jócskán túllépte a tervezett pénzügyi keretet, és a projekt végül 17 milliárd dollárba került. A NASA az első tesztrepülést egyébként az idei évre tervezte.

A rakéta majdnem végigér a 65 méter magas állványon, tehát tényleg gigászi. Sőt a mérnökök szerint ez volt a legnagyobb szabású, kontrollárt, hasonló tartályon végzett, bukásig tartó teszt az űrügynökségnél. Az SLS pedig akár évtizedekig is kiszolgálhatja az űrmissziókat.

(Kép: NASA, forrás: futurism.com, engadget)


A következő 25 év - mítoszok, jóslatok és a valóság
A következő 25 év - mítoszok, jóslatok és a valóság
Európa legnagyobb jövőfesztiválja, a Brain Bar idén is megnyitja kapuit. A rendezvény a 21. század első negyedének elteltével arra a kérdésre keresi a választ: hogy fest majd az emberiség következő 25 éve. A diákok és pedagógusok számára ingyenes eseménynek szeptember 18-19-én a Magyar Zene Háza ad otthont.
Az Űrodüsszeiában felcsendült az űr himnusza, most útnak indult, hogy négy év múlva elérje az Alpha Centaurit
Az Űrodüsszeiában felcsendült az űr himnusza, most útnak indult, hogy négy év múlva elérje az Alpha Centaurit
A közvetítést úgy oldották meg, hogy a jelek a Voyager 1 útját is keresztezzék.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.