Ez a hatalmas robotrája az USA következő generációs dróntengeralattjárója

2024 / 05 / 02 / Felkai Ádám
Ez a hatalmas robotrája az USA következő generációs dróntengeralattjárója
Mintha az eredeti Star Wars trilógiából érkezett volna – az eszköz számtalan igen fejlett és meglepő technológiával van felszerelve.

Az USA hadi-kutatási ügynöksége, a DARPA új részleteket és képeket osztott meg a Manta Ray-ről, ennek a legénység nélküli, vízalatti járműrőnek (Uncrewed Underwater Vehicle vagy röviden csak: UUV) a prototípusáról a Dél-Kalifornia partjainál végzett első tengeri tesztelés alkalmával – írja a New Atlas.

A sokoldalú és tartós Manta Ray a sajtóközlemény alapján a nagy hatótávolságú, hosszú élettartamú UUV-k területén egyfajta forradalmat jelent: a járművet a legkülönbözőbb rakományok befogadására tervezték, és az eszköz a moduláris felépítésnek hála szabványos konténerekben darabokban szállítható, majd a helyszínen összeszerelhető. Ez a kialakítás minimálisra csökkenti a mólón vagy a haditengerészeti bázison az UUV térigényét, miközben felgyorsítja a szállítást, és minimalizálja a logisztikai tevékenység által okozott, esetleges amortizációs károkat is.

Az UUV tekintélyes mérete jól látható azokon a képeken, amelyeken személyzet vagy egy kisebb hajó is látható a közelben.

A taton burkolt hajtóművek és talán egyéb hajtórendszerek láthatóak, amelyek nagyfokú kormányozhatóságot biztosíthatnak a járműnek. Az UUV-n különféle kiemelkedések is láthatóak – ezek valószínűleg antennák vagy vízbeömlők – és maga a kialakítás optimalizálja a hidrodinamikai hatékonyságot, valamint az energiamegtakarítást.

A Northrop Grumman, a fővállalkozó kiemeli a Manta Ray innovatív tulajdonságait, mint például, hogy a hajó képes lehorgonyozni a tengerfenékhez, miközben az alacsony energiaigényű hibernált üzemmódba kapcsolhat.

A Manta Ray nem csak a meghajtás, az érzékelés, valamint a navigáció területén lett felszerelve a legújabb technológiákkal, de a biofouling területén is – ez utóbbi az élő szervezetek által okozott szennyeződés elleni védelmet jelenti.

A fejlett hajtásrendszer lehetővé teszi, hogy a jármű hatékonyabban és pontosabban mozogjon a víz alatt. Az érzékelő technológiák segítenek a környezet pontos felmérésében és a veszélyek azonosításában. A navigációs rendszerek elősegítik a jármű pontos irányítását és útvonaltervezését. Az anti-biofouling technológia pedig tehát megvédi a jármű felületét az élő szervezetek okozta lerakódásoktól, így csökkentik a karbantartási igényeket, miközben növelik a jármű élettartamát is.

A februárban és márciusban végzett kísérletek az UUV víz alatti hidrodinamikáját, meghajtását, kormányzási és vezérlési mechanizmusait tesztelték. Érdekesség, hogy a Manta Ray-t öt szabványos szállítókonténerben szállították Marylandből Kaliforniába, amivel tehát a moduláris felépítésű eszköz könnyű helyszíni összeszerelését is bizonyították.

Dr. Kyle Woerner, a DARPA Manta Ray programmenedzsere így nyilatkzott:

“Sikeres, teljes körű tesztelésünk megerősíti a jármű üzemkész állapotát, és jelentős mérföldkövet jelent az UUV fejlesztésében. Ez a moduláris szállítási és összeszerelési képesség példátlan az extra nagy UUV-ok területén, és egyedülálló megközelítést mutat be ezeknek a járműveknek a hatékony használatára, ezáltal megtakarítva a szállítás során jellemzően felhasznált energiát.”

A jármű több rakománytérrel is rendelkezik tehát, amelyeket a haditengerészeti küldetések széles spektrumának a támogatására terveztek.

(Kép: DARPA)


Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Donald Trump alelnök-jelöltje, J. D. Vance, és a legvalószínűbb demokrata elnökjelölt, Kamala Harris sem lenne könnyű ellenfél a Szilícium-völgy nagyvállalatainak.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.