Akkor mire jó? – kérdezhetjük még az ünnepi készülődésben született pragmatizmussal. A válasz: Travis Casagrande, a ház és az annak otthont adó hóember építője az elektronmikroszkóp képességeit szerette volna bemutatni a laikusoknak.
Az egészségügyben az elektronmikroszkópot (mely eszköz akár kétmilliószoros nagyításra képes) például arra használják, hogy pontosan megállapítsák egy adott helyen hány rákos sejt található. A technológia másik felhasználása az anyag tulajdonságainak a tanulmányozása:
„Segítünk a kutatóknak megérteni az anyag szerkezetét és tulajdonságait, mindezt azért, hogy megoldjuk a problémákat, és a dolgok erősebbek, könnyebbek legyenek, tovább tartsanak, megfizethetőbbé és hatékonyabbá váljanak.”
Nyilatkozta Casagrande a CBC Kanadának. A kutató elárulta azt is, hogy a tipikus, boltban megvásárolható mézeskalácsháznál az övé húszezerszer kisebb. Vagy egytizede egy átlagos emberi hajszál vastagságának. Ráadásul a házikó egy aprócska hóember fején található.
A kacsintós hóember és a ház építése két napig tartott, és egyáltalán nem volt könnyű. Érdekes módon a legnagyobb kihívást nem is a ház és annak a díszítményei jelentették, hanem a gömbök, melyekből a hóember teste összeáll. Casagrandénak ezekhez néhány új technikát kellett kidolgoznia. Mindennek célja bevallottan a laikusok lenyűgözése volt, ahogy Casagrande fogalmaz:
„Szerettük volna az átlagemberek körében felszítani a tudomány iránti kíváncsiság szikráját, olyan gyerekeknek készült, akik tudományos karrierben gondolnak, de akár a felnőtteket is érdekelheti.”
(Kép: Canadian Centre for Electron Microscopy/McMaster University)