Ezek a több ezer éves fák a Föld legmagasabb növényei, de mitől nőnek ekkorára?

2023 / 09 / 06 / Bodnár Barna
Ezek a több ezer éves fák a Föld legmagasabb növényei, de mitől nőnek ekkorára?
A kaliforniai Redwood Nemzeti Park több mint 130 darab, 100 méternél is magasabb tengerparti mamutfenyőnek ad otthont. A növények átlagosan 600-800 évesek, de akad köztük 2000 éves példány is.

Az Egyesült Államok nyugati partján lévő, kaliforniai Redwood Nemzeti Park egyik legkülönlegesebb látnivalója a 2833 hektáros Rockefeller-erdő, az itt lévő tengerparti mamutfenyőket (Sequoia sempervirens) ugyanis a terület fakitermelő vállalatai soha nem vágták ki, így azok szabadon fejlődhettek és nőhettek évszázadokon, bizonyos esetekben akár évezredeken át. Ilyen mamutfenyő a 115 méter magas Hyperion is, amelyet jelenleg is a világ legmagasabb fájaként tartanak számon. A növény életkorát 700-800 évre becsülik, ám ezzel közel sem a legöregebb példány a különleges erdőben, a szintén itt lévő, 88 méter magas és 110 tonna súlyú „Armstrong ezredes” ugyanis körülbelül 1400 esztendős. Aki a világ legmagasabb fáját közelről is megtekintené, annak csalódnia kell, ugyanis a nemzeti park a kirándulók számára megtiltotta, hogy a Hyperion közelébe menjenek. A hatóság ezt olyannyira komolyan gondolja, hogy a szabályt áthágóknak nem kevesebb, mint 5 ezer dolláros (1.8 millió forintos) bírságot kell fizetnie.

Szakértők szerint a mamutfenyők hosszú életének és rendkívüli magasságának titka részben a terület kedvező adottságaiban keresendő. A fák kedvelik a terület enyhe hőmérsékletét és a part menti ködöt, amelynek nedvességét a növények hasznosítják. A nemzeti parkon átfolyó Eel folyó áradásai szintén hozzájárultak ahhoz, hogy ideális feltételeket teremtsenek a mamutfenyők és más különleges növények számára. A magas élettartam a fák kérgének összetételének is köszönhető, azok ugyanis nagy mennyiségű tannint tartalmaznak, amely távol tartja a rovarokat, ugyanakkor kevés bennük a gyanta, amely jelentősen növeli a fák túlélési esélyeit erdőtüzek esetén.


Ősi mamutfenyők (Sequoia sempervirens) a Stout Grove-ban a kaliforniai Jedidiah Smith Redwoods Nemzeti Parkban (Fotó: Getty Images/Alan Majchrowicz)

Persze ezek az óriásfák sem sérthetetlenek. A legnagyobb veszélyt számukra a viharos szél jelenti, mivel a fák gyökérzete több mint 100 méteres magasságukhoz képest nagyon sekélyen helyezkedik el, mindössze három méteres mélységbe nyúlik a talajba. Amikor 1991-ben az egyik 110 méter magas fa, név szerint a „Dyerville Óriás” kidőlt, az akkora zajjal járt, hogy a parkhoz közeli települések lakói azt hitték, hogy egy vonatszerencsétlenség robaját hallották, és még a közeli földrengésmérő állomás is érzékelte, amikor a fa a talajnak csapódott. A fák hosszú életük során is számtalan növény- és állatfajnak adnak otthon, ilyen például a veszélyeztett tengeri madár, a márványos törpelumma is, ami a mamutfenyők széles ágaira építi a fészkét. Amikor azonban egy fa elpusztul a törzsében otthon kereső állatfajok száma megduplázódik. Mivel a kidőlt fa jobban érintkezik a talajjal, több állat és növény számára teszi elérhetővé a benne tárolt vizet, így ilyenkor számos rovar, és emlős költözik a fa törzsébe, például a görények és a rókák is.

(Borítókép: Getty Images/Grant Faint)


Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Donald Trump alelnök-jelöltje, J. D. Vance, és a legvalószínűbb demokrata elnökjelölt, Kamala Harris sem lenne könnyű ellenfél a Szilícium-völgy nagyvállalatainak.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.