Ezért nem okozhatta atombomba a bejrúti robbanást

2020 / 08 / 06 / Bobák Áron
Ezért nem okozhatta atombomba a bejrúti robbanást
Kedden délután, helyi idő szerint 6 óra körül hatalmas robbanás rázta meg Libanon fővárosát. Az eddigi hírek szerint legalább 137 ember meghalt, több mint ötezren megsérültek és legalább háromszázezer ember veszítette el az otthonát, a detonáció pedig olyan erejű volt, hogy még a kétszáz kilométerre fekvő Cipruson is érezni lehetett. Bár a libanoni hatóságok azonnal közölték, hogy a robbanásért a kikötő egyik raktárépületében tárolt nagy mennyiségű ammónium-nitrát a felelős, az interneten több olyan spekuláció is felmerült, hogy a detonációt valójában egy atombomba okozta. Ez azonban több okból sem lehetséges.

Az emberek szkepticizmusa persze valahol érthető. A Bejrútban készült videókból egy olyan város képe rajzolódik ki előttünk, amilyeneket leginkább háborús tudósításokban szoktunk látni, a tragédiáról készült felvételeken látható gombafelhőt pedig mindenki reflexből az atombombához köti. A keddi robbanás valóban nem volt hétköznapi, hiszen becslések szerint az ereje valahol 1000-1500 tonna TNT-nek megfelelő lehetett, ami jóval erősebb, mint a világ jelenlegi legerősebb bombája, az amerikai hadsereg által használt MOAB.

A bejrúti robbanás ereje ezzel együtt meg sem közelítette a hirosimai atombombáét. A japán városra ledobott Little Boy 15 kilotonnás volt, vagyis az ereje 15 ezer tonna TNT-nek felelt meg, és csaknem hetvenezer halálos áldozatot követelt. Bár ennél léteznek kisebb atomtöltetek is, az nagyjából mindegyikről elmondható, hogy bármilyen atomfegyver bevetése a bejrúti robbanásnál nagyságrendekkel több áldozattal járna.

Sokan a robbanás után látható gombafelhő miatt gyanakodtak atombombára, azonban a Wilson-felhőként is ismert jelenség egyáltalán nem csak az atombomba jellegzetessége, sokkal kisebb bombák is előidézhetnek hasonló jelenséget. Az atomrobbanásnak ugyanakkor vannak olyan tényleges ismertetőjegyei, amelyek a bejrúti robbanásnál nem láthatóak, ilyen például a fényvillanás, valamint a légnyomástól izzásig melegedő levegő, ami tömeges érégi sérüléseket okoz az atombomba hatósugarán belül. Bár a bejrúti robbanásban a hírek szerint legalább négyezer ember sérült meg, megint csak elmondható, hogy nukleáris robbanás esetén ez a szám nagyságrendekkel magasabb lett volna.

Bár még nem minden részlete világos annak, mi történt kedden Bejrútban, ami biztosan tudható, hogy a tragédiát a város kikötőjének egyik raktárában tárolt nagy mennyiségű, nagyjából 2750 tonna ammónium-nitrát begyulladása okozta. A mezőgazdaságban műtrágyaként alkalmazott vegyület normális esetben veszélytelen, azonban bizonyos hőmérsékleten és nyomáson robbanásveszélyessé válhat, ezért alkalmazzák előszeretettel többek között a bányászatban is. A Wirednek nyilatkozó Angela Sella, az UCL (Univeristy College London) kémiaprofesszora szerint ennek oka, hogy a vegyületben lévő ammónia kicsit úgy viselkedik, mint a hidrogén, míg a nátrium az oxigénhez hasonló hatású. "Van tehát egy része, ami gyúlékony és van egy része, ami oxidáló hatású" - mondja Sella, aki szerint ebből a kettőből nagyon veszélyes dolgok következhetnek.

Sella munkatársa, Haroun Mahgerefteh szerint a hatóságok két súlyos hibát is elkövettek, ami a robbanáshoz vezetett, hiszen ilyen veszélyes anyagokat nem véletlenül nem szoktak ekkora mennyiségben tárolni, pláne nem lakott területek közelében. A hírek szerint amúgy a szállítmányt ellenőrző szakemberek fél évvel ezelőtt figyelmeztették a hatóságokat, hogy a kikötőben tárolt ammónium-nitrát veszélyes, azonban a bejrúti kormány azóta sem tett semmit a helyzet megoldása érdekében.

(Borítókép: Anadolu Agency/Getty Images)


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.