Az, hogy egy közösségi platform mit enged meg, és mit tilt, gyakran komoly társadalmi vagy politikai következményekkel járhat. A Trust & Safety Tycoon nevű, böngészőben játszható videójátékkal most kipróbálhatjuk, hogy milyen érzés lehet egy képzeletbeli szolgáltatás megbízhatóságáért felelni.
Lehet nálunk fedetlen melleket mutatni? És ha az a szoptatást vagy a mellrák elleni küzdelmet propagálja? Kívánhatja bárki a háborús ellensége katonáinak a halálát nyilvánosan? Hazudhat egy politikus? Ha igen, mekkorát? És jeleznünk kell, hogy egy adott posztja hazugság? Az, hogy a százmilliók, milliárdok által használt közösségi szolgáltatások hol húzzák meg a határt, amikor a működésük szabályairól döntenek, választásokat befolyásolhat, népcsoportokat vagy egyéneket sodorhat veszélybe, háborúk megítélését határozhatja meg. Ugyan az internetes fórumok üzemeltetőinek a felelőssége a kilencvenes évek óta központi dilemmája a digitális szolgáltatások szabályozásának, de a 2016-os amerikai választások külföldi és belföldi befolyásolása, illetve a Cambridge Analytica-botrány újra rámutattak, hogy súlyos következményei lehetnek annak, hogy egy-egy platform mennyire transzparens, következetes és biztonságos.
Az úgynevezett Trust & Safety (bizalom és biztonság) osztályok felelőssége, hogy meghozzák azokat a döntéseket, amelyek alapján a vállalat által alkalmazott vagy megbízott moderátorok ezrei, tízezrei el tudják dönteni, hogy egy-egy poszt fent maradhat-e az oldalon, vagy sem. Ez pedig cseppet sem könnyű feladat. A most megjelent, ingyenes, böngészőben játszható Trust & Safety Tycoon erre világít rá, hiszen a játékosnak egy ilyen osztály vezetését kell átvennie. Tőle kérdezi meg a vezérigazgató, hogy családbarát vagy inkább vitriolos vitákra berendezkedett szolgáltatást építsen, majd érkeznek szépen sorban a kérdések arról, hogy felnőtt férfiak írhatnak-e bejegyzéseket az Én kicsi pónimról, egyes kisebbségek sértegethetik-e önmagukat, vagy épp lehet-e kalóz oldalakra mutató linket megosztani. Minden döntés befolyásolja azt, hogy jönnek-e új felhasználók, nő-e a reklámbevételünk, milyen sebességgel tudnak dolgozni a moderátoraink - és persze azt is, hogy a vezérigazgató mennyire bízik bennünk. Azt pedig tudjuk, hogy mi történik azokkal a vezetőkkel, akikben nem bízik a főnökük.
A játék, amit az általunk is sokszor idézett jogi-technológiai portál, a Techdirt fejlesztett ki egy civil szervezet támogatásával, már néhány perc alatt megmutatja, hogy az egy dolog, hogy milyen könnyen felismerjük a platformok által elkövetett hibákat, míg az egy másik, hogy mennyivel tudnánk jobb munkát végezni azoknál.