Fantombőr: az ukrán nanotech “láthatatlanná tevő köpeny”, amely elrejt a drónok elől

2023 / 10 / 08 / Felkai Ádám
Fantombőr: az ukrán nanotech “láthatatlanná tevő köpeny”, amely elrejt a drónok elől
Egy meg nem nevezett ukrán tudós által kidolgozott speciális anyag, a “Fantombőr” járműt és katonát egyaránt elrejt az orosz drónok kémlelő tekintete elől, legyen szó akár éjjellátó vagy hőkamerákról. A nanotechnológiás eszköz összetétele szigorú titok.

Egy meg nem nevezett ukrán tudós kifejlesztett egy “láthatatlanná tevő köpenyt”, a Phantom Skint-t" (Fantombőr), amely elfedi az orosz drónok pásztázó tekintete elől a csapatok és katonai felszerelések hőjeleit. A fekete lágyított anyagból készült köpeny megakadályozza a hőjelek kibocsátását.

Az anyag összetétele titok, de annyi tudható, hogy olyan nanotechnológiai vegyületeket is tartalmaz, mint a grafén. A Spets Techno Expert (STE) ukrán katonai technológiai vállalattal együttműködésben kifejlesztett technológia egyébként nemzetközi érdeklődést is kiváltott, amikor a London Defense and Security Equipment International rendezvényen bemutatásra került.

Az orosz erőkkel vívott konfliktusra válaszul egy meg nem nevezett bucsai ukrán tudós úttörő találmányt fejlesztett ki – egy „láthatatlanná tévő köpenyt” „Phantom Skin” (Fantombőr) néven. Ez az innovatív anyag nem egészen az, ami Harry Potter rajongói számára ismerős lehet – hanem ez kifejezetten a modern hadviselésére készült, az orosz drónok ellen.

Az anyagról annyi tudható, hogy többek közt grafénből és más nanotechnológiai elemekből készült, és képes elfedni az emberek és a katonai felszerelések által kibocsátott hőjeleket – magyarán ezek “láthatatlanná” válnak a drónok által használt infravörös és hőérzékelők számára. A köpeny egy kempingponyvára hasonlít, és az ukrán fronton már be is vették – írja az Interesting Engineering.

A lenti videót az ukrán Digitális Transzformáció Minisztérium tette közzé, és az eszköz hatékonyságát mutatja be – a felvételen három alak látható, de a bal szélsőt alig lehet észrevenni hála a Fantombőrnek.

Az ukrán katonai technológiai vállalat, a Spets Techno Expert (STE) segítségével kifejlesztett Phantom Skin nemcsak az aktív katonák álcázására szolgál, hanem sebesült katonák elrejtésére is, megvédve őket a drónokon lévő éjjellátó kameráktól a csatatérről való evakuálás során. Az anyagot a London Defense and Security Equipment International (DSEI) rendezvényen mutatták be, ahol pozitív visszajelzést kapott a katonai felhasználóktól.

A Phantom Skin pontos összetétele tehát szigorúan őrzött titok, de képességei nemzetközi érdeklődést váltottak ki – ez azért érdekes, mert az ukrán védelmi szektor számára ezek a találmányok nemcsak a honvédelem szempontjából kulcsfontosságúak, de értékes termékként is szolgálnak a nemzetközi piacon.


Egy egyszerű megoldás, amivel végre ténylegesen kihasználhatod azt a sávszélességet, amiért fizetsz
Egy egyszerű megoldás, amivel végre ténylegesen kihasználhatod azt a sávszélességet, amiért fizetsz
A legtöbb ember valószínűleg nem is tud róla, de a sávszélességnek, amiért komoly pénzeket fizetnek az internetszolgáltatójuknak, csupán egy részét használják ki. Most mutatunk egy olyan megoldást, amivel ez a probléma egyszer s mindenkorra megoldható.
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Szülő–gyermek kapcsolatra alapuló közös programokkal – például golf- és vitorlásversenyekkel – igyekszik előmozdítani a generációváltás kérdését a Raiffeisen Bank. Az intézmény az egyre szélesebb körű banki és befektetési megoldások mellett olyan eseményeket is szervez, amelyeken a fiatalabbak és az idősebbek egyaránt jól érzik magukat, érdeklődésük összeér. A jelenünkben „turbósodó” generációváltás tematikájáról kérdeztük Bálint Attilát, a Raiffeisen Bank privátbanki üzletágának a vezetőjét.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.