Felfedezték, hogy hol lehet Noé bárkája

2024 / 10 / 30 / Felkai Ádám
Felfedezték, hogy hol lehet Noé bárkája
Az Imago Mundi, a legrégibb ismert térkép, amely 3000 éves, egy új elemzés szerint a bárka helyét is jelöli.

Az Imago Mundit, a világ legrégebbi ismert térképét 1882-ben fedezték fel az ókori babiloni Sippar városában, a mai Irak területén – a tábla mintegy 3000 éves. Az agyagtáblába vésett térkép nemcsak a babiloni világképbe nyújt bepillantást, hanem úgy tűnik, hogy Noé bárkájának feltételezett helyét is megjelölték rajta. Nemrég pedig a térképet őrző British Museum kutatói új elemzést tettek közzé a bárka legendás helyével kapcsolatban – számol be róla a Daily Mail cikke.

A kör alakú, ékírásos szimbólumokkal bevésett térkép Mezopotámiát ábrázolja a közepén, amelyet egy úgynevezett “keserű folyó” vesz körül – ez utóbbi valószínűleg az ókori világ határának ábrázolása. A térkép szélén látható nyolc háromszög alakú jelzés valószínűleg olyan hegyvonulatokat szimbolizál, amelyekkel a babiloni utazók találkozhattak. Dr. Irving Finkel, a British Museum kurátora szerint a tábla hátoldalán található útmutató Urartu felé vezet, és részletezi, hogyan bukkanhatunk egy “óriási hajóra” az út során. Ez a leírás erősen hasonlít Utnapistim történetéhez, aki a babiloni Gilgames-eposzban a bibliai Noéhoz hasonló alakként isteni utasításra épített bárkával élte túl az árvizet.

A tábla ősi szövege pontos utasításokat ad, például “hét ligányi” utazás megtételére, hogy elérjünk egy “vastag, mint egy parsiktu-edény” nevű helyet. Ezt a kifejezést korábban csak babiloni szövegekben használták, és úgy vélik, hogy a bárka méreteire utal. A Gilgames-eposzban Ea isten figyelmezteti Utnapistimet a közelgő árvízre, és megkéri, hogy építsen egy nagy hajót, hogy megmentse magát, a családját és az állatokat. Ez a történet jóval megelőzi a bibliai elbeszélést, ám, mint látható, sok hasonlóságot is mutat azzal: az isteni beavatkozáson kívül, valamint az élet megőrzésén túl ilyen közös motívum, hogy az áradást követően a bárka egy hegyvidékre érkezett meg.

A bibliai elbeszélésben a bárka mérete könyökben volt megadva – körülbelül 157 méter hosszú, 26 méter széles és 16 méter magas – az Ararátnak pedig akad egy olyan csúcsa, amely ennek pont megfelel. Egy, az Isztambuli Műszaki Egyetem által vezetett szakértői csoport pedig évek óta végez ásatásokat a hegyen, és 2023-ban bejelentették, hogy agyagot, tengeri anyagokat és tengeri eredetű élelmiszereket találtak, amelyek bizonyítják, hogy 3 000-5 000 évvel ezelőtt valóban emberek éltek itt.

Azt persze tegyük hozzá, hogy a tudósok többsége azért érthetően óvatosan kezeli az árvízi mítoszok szó szerinti értelmezését. Bár az Imago Mundi valószínűleg kapcsolatot mutat az árvízi mítoszokkal, az továbbra sincs igazolva, hogy a bárka egyáltalán létezett. Mindenesetre nagyon érdekes, hogy ez az ősi térkép így áthidalja a mítosz és a történelem között húzódó szakadékot.


Egy egyszerű megoldás, amivel végre ténylegesen kihasználhatod azt a sávszélességet, amiért fizetsz
Egy egyszerű megoldás, amivel végre ténylegesen kihasználhatod azt a sávszélességet, amiért fizetsz
A legtöbb ember valószínűleg nem is tud róla, de a sávszélességnek, amiért komoly pénzeket fizetnek az internetszolgáltatójuknak, csupán egy részét használják ki. Most mutatunk egy olyan megoldást, amivel ez a probléma egyszer s mindenkorra megoldható.
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Szülő–gyermek kapcsolatra alapuló közös programokkal – például golf- és vitorlásversenyekkel – igyekszik előmozdítani a generációváltás kérdését a Raiffeisen Bank. Az intézmény az egyre szélesebb körű banki és befektetési megoldások mellett olyan eseményeket is szervez, amelyeken a fiatalabbak és az idősebbek egyaránt jól érzik magukat, érdeklődésük összeér. A jelenünkben „turbósodó” generációváltás tematikájáról kérdeztük Bálint Attilát, a Raiffeisen Bank privátbanki üzletágának a vezetőjét.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.