Félresikerült kísérlet okozta a nagy spanyol áramszünetet?

2025 / 05 / 25 / Felkai Ádám
Félresikerült kísérlet okozta a nagy spanyol áramszünetet?
2025. április 28-án az Ibériai-félszigetet kiterjedt áramszünet sújtotta, amely több tízmillió embert érintett Spanyolországban és Portugáliában egyaránt. A valaha feljegyzett egyik legsúlyosabb üzemzavar órákra megbénította a vállalkozásokat, a kórházakat, a tömegközlekedést és a mobilhálózatokat.

Hogy mi lehetett az ok, az értelemszerűen sokakat foglalkoztat, és felmerült egy magyarázat, amely szerint a spanyol hatóságok a megújuló energiától való függőség határait tesztelték egy hosszú távú nemzeti terv részeként, amelynek célja, hogy 2035-ig fokozatosan kivonják az atomerőműveket a rendszerből. A The Telegraph szerint ez a kísérlet is hozzájárulhatott az áramszünet kialakulásához. A Spanyol Villamosenergia-ipari Társaságok Szövetsége (Aelec) ugyanis úgy véli, hogy a probléma nem az energiatermelésben, hanem az elektromos hálózat működésében keresendő – szerintük a rendszer nem tudta kezelni a teszt következtében fellépő hirtelen terhelésváltozást, ami végül a leálláshoz vezetett.

Mint azt a lap írja, a hatóságok egy április 28-i teszt keretében azt vizsgálták, meddig terhelhető a spanyol energiarendszer a megújuló forrásokra való egyre nagyobb támaszkodás mellett, előkészítve az atomerőművek 2027-től induló fokozatos leállítását. Az Aelec szerint a próbát eredetileg egy 20 másodperces időszakra korlátozták, de figyelmen kívül hagyták azokat a feszültségingadozásokat, amelyek már napokkal korábban elkezdődtek, és a végül kialakult áramszünet előtt két órán át meghaladták a vészhelyzeti szintet az egész Ibériai-félszigeten. Az egyesület hozzátette azt is, hogy a hatóságok nem támasztották alá azt az állításukat, miszerint az áramszünetet egy hirtelen, 2,2 gigawattos teljesítménykiesés okozta, ahogy azt a nemzeti hálózatot üzemeltető Red Eléctrica de España nyilatkozta.

Pedro Sánchez szocialista miniszterelnök elutasította a korai kritikákat, és türelmet kért, amíg a kormány által felállított bizottság teljes körűen kivizsgálja az esetet. Bár Spanyolország legfelsőbb büntetőbírósága, az Audiencia Nacional a kibertámadás lehetőségét is vizsgálja, a hálózat üzemeltetője kizárta a szabotázs gyanúját.

Az áramszünet komoly fennakadásokat okozott. Madridban és Lisszabonban leálltak a közlekedési lámpák, az ingázók órákra bennrekedtek, és a mentőszolgálatok több mint 35 ezer utast evakuáltak több mint 100 mozdulatlanná vált vonatról. Egy hónappal később újabb csapás érte Spanyolországot, amikor országos mobilhálózati kiesések következtek be, amelyek az internetkapcsolatot és a vészhelyzeti kommunikációt is megbénították. 2024-ben Spanyolország áramtermelésének 57%-a megújuló forrásokból – főként nap-, szél- és vízenergiából – származott, míg az atomerőművek körülbelül 20%-kal járultak hozzá az energiamixhez. A kormány célja, hogy 2030-ra a megújuló energia részarányát 81%-ra emelje.

(Kép: Getty Images)


A következő 25 év - mítoszok, jóslatok és a valóság
A következő 25 év - mítoszok, jóslatok és a valóság
Európa legnagyobb jövőfesztiválja, a Brain Bar idén is megnyitja kapuit. A rendezvény a 21. század első negyedének elteltével arra a kérdésre keresi a választ: hogy fest majd az emberiség következő 25 éve. A diákok és pedagógusok számára ingyenes eseménynek szeptember 18-19-én a Magyar Zene Háza ad otthont.
Régen zöldek voltak az óceánok, és hamarosan ismét színt válthatnak
Régen zöldek voltak az óceánok, és hamarosan ismét színt válthatnak
Az általunk ismert kék valójában csak átmeneti állapot.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.