"Olyan hangja volt, mint egy bombának. Szétnéztem, hogy lövéseket hallottam-e. (...) Felnéztem az égre, és nem láttam füstöt. Megnéztem, hogy az úton történt-e baleset. Nem. Ekkor mondta valaki, hogy valami lezuhant az égből" - nyilatkozta egy helyi lakos a BBC-nek.
"Egy fémtárgyat találtunk, ami annyira vörös volt, hogy meg kellett várnunk, hogy lehűljön, mielőtt megközelíthettük volna"
- tették hozzá a Makueni megyében, Nairobitól száztíz kilométerre délkeletre élők. A helyi sajtó arról számolt be, hogy egyesek rosszul lettek, miután a tárgy közelében voltak, de ezt a brit média tudósítói nem tudták megerősíteni. Az ország nukleáris tevékenységet felügyelő hatósága nem tapasztalt a területen az emberre ártalmas sugárzást.
Az Ars Technicán Eric Berger foglalta össze, amit az eset hátteréről egyelőre tudni lehet: Kenya űrügynöksége úgy ítélte meg, hogy valószínűleg űrtörmelékről, egy rakétáról levált elemről lehet szó. "Ezeket általában úgy tervezik, hogy elégjenek a Föld atmoszférájába érve, vagy lakatlan területekre, például az óceánokba zuhanjanak" - fogalmaztak.
Ugyanakkor az űrben történő eseményeket követő szakértők, az úgynevezett "space trackerek" még abban sem biztosak, hogy a gyűrű valóban űrtörmelék. Ha igen, a Harvard-Smithsonian Asztrofizikai Központjánál dolgozó Jonathan McDowell szerint az Ariane rakéta V184-es repülésekor használt SYLDA-adapterről lehet esetleg szó. A "SYstème de Lancement Double Ariane"-ra azért volt szükség, hogy a rakéta egyszerre két, közepes méretű műholdat is pályára tudjon állítani. "De nem vagyok teljesen meggyőződve arról, hogy űrtörmelékkel állunk szemben" - emelte ki a szakértő.
A delfti egyetemen tanító Marco Langbroek szerint azonban erre utalhat, hogy a gyűrű környezetében további, űrszemétre emlékeztető törmeléket találtak. Ő egy 2008 júliusi Ariane-kilövést sejt a háttérben. A SYLDA adaptert, és az ahhoz hasonló tárgyakat egyébként listázza és megfigyeli az amerikai hadsereg, hogy az űrhajók el tudják kerülni azokat. Az adaptert utoljára egy héttel a feltételezett becsapódás előtt látták, de az Egyenlítő környékén kevés a megfigyelő állomásuk. A NASA becslései szerint több mint hatezer tonna űrszemét kering jelenleg a Föld körül.
(Fotó: Stringer/Anadolu via Getty Images)