Fontos lépést tett a mesterséges általános intelligencia felé az OpenAI

2024 / 12 / 22 / Bobák Áron
Fontos lépést tett a mesterséges általános intelligencia felé az OpenAI
A ChatGPT fejlesztője a decemberi bejelentés-sorozata csúcspontjaként bemutatta a legújabb nagy nyelvi modelljét, az o3-at.

Az OpenAI szeptemberben tette elérhetővé az o1-et, ami a korábbi nagy nyelvi modelljeivel ellentétben úgynevezett "reasoning" modell. Ezt magyarul érvelő vagy következtető modellnek lehetne fordítani, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy az ilyen modellek az utasításokat kisebb részekre bontják, így utánozva az emberi gondolkodást. A modell előnye, hogy el is tudja magyarázni, hogyan jutott az adott következtetésre, így megbízhatóbb, mint a hagyományos LLM-ek.

A pénteken bejelentett o3 esetében újdonság, hogy azt is meg lehet határozni, hogy mennyit "gondolkodhat" egy adott feladaton, így gyorsabban használható, mint a korábbi modell, de természetesen minél több ideje van, annál pontosabb válaszokkal áll a
elő. A hírek szerint egyébként a modell neve azért lett o3 a logikusabb o2 helyett, mert az OpenAI nem akart megkockáztatni egy jogi csörtét a brit O2 telekommunikációs vállalattal.

Az OpenAI egyelőre nem tette nyilvánossá az új modellt, annyi viszont bizonyos, hogy komoly fejlődés várható tőle. A cég állítása szerint az o3 az elődjénél sokkal jobban teljesít a programozási teszteken, az SWE-Bench Verified-on például 22,8%-kal jobb eredményt ért el, mint az o1. Az o3 emellett csaknem hibátlanul oldotta meg az egyik legnehezebb matematikai felmérőt (American Invitational Mathematics Exam) és a fizikai, biológiai és kémiai feladatokat tartalmazó teszten (GPQA Diamond) is kiemelkedő, 87,7%-os eredményt ért el. A legnehezebb matematikai és érvelési felmérésen (EpochAI’s Frontier Math) az o3 25,2%-ot ért el, miközben eddig más modellek a 2%-ot sem tudták elérni.

Az OpenAI az o3 képességeivel kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy az bizonyos körülmények között közelít a mesterséges általános intelligenciához. Ahogy a TechCrunch felhívja rá a figyelmet, ez nem csak technológiai szempontból fontos, hanem azért is, mert az OpenAI-nak van egy olyan megállapodása a Microsofttal, miszerint ha elérik az általános mesterséges intelligenciát, többé nem kötelesek megosztani a legfejlettebb modelljeiket a technológiai óriással.

(Borítókép: Jakub Porzycki/NurPhoto)

Az OpenAI vezére szerint már jövőre megérkezhet az általános mesterséges intelligencia Gary Tan, az Y Combinator startup vezérigazgatója egy interjúban arról kérdezte Sam Altmant, hogy mi az, amit a legjobban vár 2025-ben, mire a ChatGPT-t fejlesztő OpenAI vezetője kapásból rávágta, hogy az AGI-t, azaz a mesterséges általános intelligenciát.


Csillagfényes kalandok az egész családnak - Magyarország legjobb csillagvizsgálói
Csillagfényes kalandok az egész családnak - Magyarország legjobb csillagvizsgálói
A modern csillagvizsgálók ma már igazi élményközpontokként működnek, ahol a tudomány és a szórakozás tökéletes harmóniában találkozik, így nem csak a csillagászat iránt mélyebben érdeklődőknek nyújtanak izgalmas kikapcsolódást, de a családi programoknak is ideális célpontjai lehetnek.
Zsebpénz helyett karrier - Minden, amit a diákmunkáról tudni érdemes
Zsebpénz helyett karrier - Minden, amit a diákmunkáról tudni érdemes
Cikkünkben bemutatjuk a magyarországi diákmunka-piac helyzetét, a vonatkozó szabályozásokat, az adózási tudnivalókat, valamint a diákmunka előnyeit és a munkahelyválasztás szempontjait.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.