A legtöbb haláleset a függőlegesen vízbe lógatott hálóknál történik, amelyeket bójákról eresztenek a mélybe. A BirdLife International Marine madárvédő szervezet ezért kutatásba kezdett, hogy kiderítse, hogyan menthetne meg minél több állatot. Eddig úgy tűnik, hogy a hálókat tartó bójákra helyezett szemek segíthetnek ebben.

Yann Rouxel, a kutatás vezetője és csapata először LED-ekkel próbálták eltéríteni a madarakat, de nem jártak sikerrel. Egy nap aztán eszükbe jutott, hogy mi lenne, ha kipróbálnák az eredetileg reptereken alkalmazott, a kifutópályák körül elhelyezett digitális kijelzőkön megjelenített, mozgó szempárokat. A madárvédelmet így végül sikerült elektromos áram nélkül, egyszerűen és olcsón, de legfőképp hatásosan megvalósítani.

A kutatók valóban nem bízták a véletlenre a bójaprototípus kivitelezését, azt ugyanis tengeri madarak látásával, agyi aktivitásával és repülési útvonalával kapcsolatos korábbi kutatásokra alapozva hozták létre. Az eszköz emellett kapott egy rúdra szerelt, a széllel forogni képes panelt is. A panel egyik oldalára egy kisebb, a másikra egy nagyobb szempárt festettetek, emiatt látszik úgy forgás közben, mintha fenyegetően pislognának. Rouxel szerint mivel a vízfelszín közelében a szél szinte állandóan fúj, emiatt a szemek sem állnak le. Kiszámíthatatlan mozgásuk pedig

megakadályozhatja azt is, hogy a madarak megszokják az eszközt, ami egyet jelentene félelemérzetük elmúlásával.

A csapat a szempárokat a kanadai lúd látáshoz optimalizálta, melynek látása elmondásuk szerint a leggyengébb a tengeri madarak közül. A szemeket úgy alakították ki, hogy a pupillaméret fenyegetést sugalljon, valamint térhatást is adtak a tekinteteknek. A bójákat egy észt öbölben tesztelték, vagyis ott, ahol a jegesrécék átvészelik a telet. A prototípusok kihelyezése előtt többször megszámolták a madárpopulációt, majd a bóják kirakása után is folyamatosan nyomon követték, hogy a tesztelés hatvankét napja alatt mennyi madár bukkan fel a közelükben.

Eredményeik alapján a jegesrécék száma a bóják ötvenméteres körzetében - legjobb esetben - huszonöt százalékkal visszaesett, ahogy az utóhatás is pozitív volt, mivel az állatok csak két-három héttel később próbálták megközelíteni a bójákat, de akkor sem voltak túl magabiztosak, inkább csak tisztes távolságból kémlelték. Madeleine Goumas, az Exeter Egyetem Ökológiai és Természetvédelmi Központjának kutatója a The Guardian újságírójának beszélt arról, hogy az ipari halászat rendkívül veszélyes a tengeri állatok számára, és a delfinektől kezdve a madarakig sokféle faj kerül évente járulékos fogásként a halászhálókba, ahol aztán el is pusztulnak. A jövőben ez remélhetőleg megváltozik.

(Fotó: Newscientist.com)

További cikkek a témában:

 


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.