A NOAA (Nemzeti Óceán- és Légkörkutatási Hivatal) műholdas felvételén látható, hogy a Kaliforniában július 25-én kezdődő erdőtűz milyen gyorsan terjed, miközben a területén úgynevezett pyrocumulonimbus felhők, vagyis füstviharfelhők képződnek. Ezeket a felhőket az intenzív forróság táplálja, de nem ez az egyetlen "látványosság" a kaliforniai tűz környékén, korábban tűztornádókat (firenado) is megfigyeltek a környéken, amelyek szintén az extrém hő hatására képződnek.
Intense pyrocumulonimbus plumes billow from the raging Park Fire.
— CIRA (@CIRA_CSU) July 27, 2024
This evening the fire has grown to an astonishing 239,000 acres. pic.twitter.com/UUK7QZ98NO
Az egyelőre Kalifornia ötödik legnagyobb futótüzeként számon tartott Park Fire a gyanú szerint emberi tevékenység következtében indult útjára, miután egy férfi egy lángoló autót lökött az árokba Chico városában. A tűz gyorsan terjedt szét és a Kaliforniai Erdészeti és Tűzvédelmi Osztály adatai szerint körülbelül 1500 négyzetkilométernyi területet pusztított el Butte, Plumas, Shasta és Tehama megyékben, ebből mindössze 14%-ot sikerült eddig kontroll alá vonni, de az időjárás változása miatt hétfőn újra kiszámíthatatlanabbá vált a tűz.
Az idei évben rengeteg erdőtűz pattant már ki az Egyesült Államokban, köztük Texas valaha volt legnagyobb tűzesete is lezajlott februárban és márciusban, mikor körülbelül 4000 négyzetkilométernyi terület vált a lángok martalékává. A hutchinsoni tűz kiinduló forrása valószínűleg a távvezetékek meghibásodása volt. A világ eddigi legnagyobb erdőtüzei a Guinness-rekordok nyilvántartása szerint Kanadában és Kínában/Szibériában zajlottak, előbbi 1950-ben, ekkor 12 000 négyzetkilométernyi erdő égett el, utóbbi 1987-ben, mikor hasonló méretű erdőrészlet pusztult el, de az érintett tajgát is beleszámítva több mint tízszer ekkora régióban lehetett a tűz hatását érezni.
(Fotó: David McNew/Stringer/Getty Images)