Ez a 4 legfontosabb kísérlet a Nemzetközi Űrállomáson

Biobányászat

Egy kísérlet a Nemzetközi Űrállomáson (ISS) kimutatta, hogy mikrobák képesek értékes elemeket kinyerni kövekből a mikrogravitációs környezetben is – magyarán az aszteroida-bányászat képletes csákányai lehet, hogy épp ezek az apró élőlények lesznek egy napon. Ez tehát a biobányászat mögötti elképzelés summázata.

A mikrobák úgy nyerik ki az elemeket a kövekből, hogy olyan vegyületeket bocsátanak ki, amelyek felgyorsítják a kémiai reakciókat, például savakkal feloldják a köveket. Charles Cockell, az Edinburghi Egyetem munkatársa és kollégái a BioRock nevű kísérletet küldték az ISS-re, hogy megvizsgálják, ez az elképzelés tényleg működik-e az űrállomás alacsony gravitációjában.

A BioRock kísérlet 36 kis kísérletből állt – ezek mindegyikében egy bazaltdarab és egy folyékony táptalaj együttesét vizsgálták – ez utóbbi néhány további tápanyagot is biztosított a mikrobák számára. A kutatók megmérték az elemek mennyiségét, amelyeket a mikrobák kivontak, és megállapították, hogy a Sphingomonas desiccabilis nevű mikroba ugyanolyan jól kivonta a ritka földfémeket mikrogravitációban, mint tette volna azt itt a Földön. Az összes mikroba ugyanúgy viselkedett földi gravitációban, mikrogravitációban, sőt a marsi gravitációban is – ez utóbbit egy centrifugával szimulálták. Ezek alapján tehát a Földön végzett kísérletek hasznos információkat adhatnak bármilyen gravitációs környezettel kapcsolatban. A biobányászat nagy előnye lenne, hogy segítségével hasznos anyagokat lehetne kinyerni a Holdon vagy a Marson lévő emberi települések számára, így nem kellene ezeket a Földről odaszállítani.

(Kép: a Sphingomonas desiccabilis baktérium képes ásványokat kivonni a bazaltból, forrás: UK Centre for Astrobiology/University of Edinburgh)

4/4
Vissza a cikkhez

Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.