Három friss felfedezés, melyek újraírják a fizikát és a csillagászatot

1. A sötét energia gyengülése

A Dark Energy Spectroscopic Instrument (DESI) kutatásai során a közelmúltban olyan adatokat kaptak, amelyek alapján a korábban állandónak hitt sötét energia ereje idővel csökkenhet. A sötét energia, amely jelenleg a kozmikus modelljeink szerint az univerzum gyorsuló tágulását idézi elő, eddig úgy tűnt, konstans értékkel rendelkezik. Az új megfigyelések szerint azonban a sötét energia „ereje” jelentős mértékben gyengült az univerzum története során. Ez teljesen új perspektívát jelenthet a kozmológia számára, mivel megváltoztatná a jövőről alkotott képünket: ha ez a folyamat folytatódik, az univerzum gyorsuló tágulása lelassulhat vagy akár meg is fordulhat.

Ez a felfedezés komoly kihívást jelent a standard ΛCDM kozmológiai modellre nézve, melyben a kozmológiai állandó (Λ, lambda) jelenleg fix értékként szerepel. Ha bebizonyosodik, hogy a sötét energia változó természetű, akkor az alapvetően átrajzolhatja az univerzum sorsára vonatkozó elképzeléseinket, és felveti annak lehetőségét is, hogy új fizikára, például dinamikus mezőkre vagy még ismeretlen kölcsönhatásokra van szükség a jelenség leírásához. A kutatók most azon dolgoznak, hogy további precíz mérésekkel igazolják vagy cáfolják ezt az eredményt, amely jelentős paradigmaváltáshoz vezethet.

(Forrás, kép: a DESI távoli objektumok feltérképezésével tanulmányozza a sötét energiát. Az eszközt a Mayall teleszkópra telepítették, amely a képen csillagok fénycsíkjai alatt látható, forrás: KPNO/NOIRLab/NSF/AURA/B. Tafreshi)

Vissza a cikkhez

Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.