Három friss felfedezés, melyek újraírják a fizikát és a csillagászatot

2. A Big Ring felfedezése

2024 januárjában egy új, gigantikus kozmikus struktúra, az úgynevezett „Big Ring” felfedezése kavarta fel a kozmológiai közösséget. Alexia Lopez, a University of Central Lancashire kutatója, és csapata egy óriási, körülbelül 1,3 milliárd fényév átmérőjű gyűrű alakú galaxishalmazt talált, amely körülbelül 9,2 milliárd fényévnyi távolságra helyezkedik el a Földtől. Ez az eddig megfigyelt legnagyobb gyűrű alakú struktúra az univerzumban, amelynek puszta létezése kihívást jelent a kozmológiai alapelvek számára. Az úgynevezett kozmológiai elv szerint ugyanis a nagy mérettartományú anyageloszlás homogén és izotróp, vagyis nagyobb léptékben nincs kitüntetett struktúra vagy irány.

A Big Ring felfedezése azonban cáfolja ezt az alapvető feltételezést, hiszen egy ennyire masszív és szabályos struktúra létrejötte a jelenlegi elméleti modellek alapján rendkívül valószínűtlen. Az eredmény arra kényszeríti a kutatókat, hogy újragondolják az univerzum szerkezeti fejlődésére vonatkozó elméleteiket, valamint felülvizsgálják a galaxishalmazok és nagyobb kozmikus struktúrák keletkezését leíró kozmológiai szimulációkat.

(Forrás, kép: a Big Ring (kékkel) és a Giant Arc (pirossal) elhelyezkedése az égbolton, forrás: Stellarium)

Vissza a cikkhez

Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.