Ma már nyugodtan kijelenthető, hogy 2017-ben a Samsung kisebb forradalmat indított el az első QLED-szériás tévék bevezetésével, hiszen gyakorlatilag nincs olyan gyártó, aki az elmúlt nyolc évben ne másolta volna le valamilyen formában ezt a megoldást. Ez a technológia a hagyományos LCD kijelzőket egy kvantumpontokat - azaz több ezer nanoméretű, különböző színeket kibocsátó félvezetőket - tartalmazó réteggel egészíti ki, ami jelentősen javítja a folyadékkristályos tévék színeinek pontosságát, fényerejét es képminőségét.
A 2021-ben bemutatott első Neo QLED széria a technológiát az úgynevezett Mini LED-ekkel fejlesztette tovább, amelynek előnye, hogy a fényforrást nem a panel szélein, hanem közvetlenül mögötte elhelyezett, akár több ezer miniatűr LED biztosítja, amely sokkal precízebb háttérvilágítást tesz lehetővé, kiküszöbölve az LCD kijelzőkre jellemző fényszivárgást.
A Samsung idén két 8K-s és három 4K-s szériával bővítette a kínálatát, amelynek csúcsán a QN990F névre keresztelt modellt találjuk. A 8K-s felbontású készülék a készülék 65, 75 85 és 98 colos képátlóval kapható, és számos újdonságot hoz az előző generációhoz képest: ezek közül a leglátványosabb a Wireless One Connect Box, aminek köszönhetően a tévében a tápkábelen kívül semmilyen vezetéket nem kell bedugnunk, hiszen a számos csatlakozóval ellátott doboz az LG Zero Connect megoldásához hasonlóan akár tíz méterről képes streamelni a tartalmat a tévére.
A QN990F-ben a tavalyi modellhez hasonlóan a Samsung NQ8 Gen3 processzorát találjuk, amely 512 neurális hálózat segítségével gondoskodik a tökéletes kép- és hangminőségről, többek között a gyengébb felbontású tartalmak 8K-s felbontásra való felskálázásáról. A tévében egy 90 wattos, 6.2.4-es hangrendszert találunk, emellett 4K-s felbontásban immár 240Hz-es képfrissítésre is képes, ami a videojátékok szerelmeseinek igencsak jó hír.
Az idei széria egyik újítása, hogy a korábban már említett tükröződésmentes technológia immár a Neo QLED tévéknél is megjelenik, emellett idén a 4K-s modellekben is bemutatkozik az AI Upscaling Pro, ami a tartalmak felskálázását teszi lehetővé. A képminőséget emellett olyan funkciók javítják, mint a Motion Enhancer, ami a gyors mozgásoknál javítja a kép élességét, valamint a Real Depth Enhancer, amelynek köszönhetően a kép közepén látható dolgok (például a főszereplő) jobban elkülönül a háttértől.
A Samsung nem csak a kép-, de a hangminőségre is nagy hangsúlyt fektetett, ennek érdekében az új tévékben olyan technológiákat találunk, mint az Object Tracking Sound Pro, amely a képernyőn látható mozgásokhoz igazítja a hangot a jobb térhatású hangélmény érdekében, az Adaptive Sound Pro,bamely a mesterséges intelligencia segítségével valós időben elemzi a tartalmat és a szoba akusztikai jellemzőit, és ennek megfelelően optimalizálja a hangbeállításokat, valamint az Active Voice Amplifier Pro, amely a háttérzajhoz igazodva képes felerősíteni a párbeszédeket, hogy azok mindig jól hallhatók legyenek.
Vissza a cikkhez