Gigantikus felhőt találtak az űrben a Földhöz egészen közel 2025 / 05 / 01 / Bobák Zsófia

A Rutgers Egyetem vezetésével csillagászok felfedezték az egyik legnagyobb űrbeli struktúrát: egy hatalmas molekuláris felhőt, ami eddig elkerülte a kutatók figyelmét. Az Eosnak nevezett felhő fő összetevője a hidrogén, de más molekulákat, például szén-monoxidot is tartalmaz. A gázokból és porból álló molekuláris felhők gyakoriak ugyan, de az Eos több szempontból is különleges - egyrészt egészen közel, 300 fényévre van a Földtől, másrészt egyedi módszerrel detektálták, a molekuláris hidrogén távoli ultraibolya sugárzását mérték a vizsgálat során, amikor felfedezték, hogy a felhő lényegében világít a sötétben, vagyis fluoreszkál. A Rutgers Egyetem leírása szerint az Eos nem jelent semmilyen veszélyt a Földre nézve, viszont jó alkalmat ad a molekuláris gázfelhők tanulmányozására. Az ehhez hasonló régiók az űrben a csillagok és bolygók alapvető építőelemeit tartalmazzák, így az égitestek kialakulásában játszhatnak nagy szerepet. (Fotó: NatureLifePhoto/Flickr (New York City Skyline), Burkhart et al. 2025)
Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Két fiatal kutatónő példája bizonyítja, hogy az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) miként formálhatja a szakmai karriert és nyithat kapukat a nemzetközi sikerhez.
Ha azt hitted, a jövő még messze van, akkor ideje átsétálnod az Allee-ba!
Ha azt hitted, a jövő még messze van, akkor ideje átsétálnod az Allee-ba!
Az Allee-ban már konkrétan leparkolt a jövő egy darabja, és még pózol is a kamerának.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.