A Google és az MI testközelbe hozza a vadvilágot

2019 / 12 / 20 / Perei Dóra
A Google és az MI testközelbe hozza a vadvilágot
Nincs még egy akkora, vadállatokat felvonultató fényképes adatbázis a világon, mint ami a napokban összeállt, és ami mindannyiunk számára lehetővé teszi, hogy a kontinensek különböző részein elhelyezett milliónyi vadkameracsapda képeit visszamenőleg akár évszámra, akár fajokra vagy földrajzi helyre szűrve nézegethessük, illetve lekereshessük.

"A biológiai sokféleség kétségkívül válságba jutott. Az ENSZ májusi jelentése szerint egymillió faj örökre eltűnhet a Földről az emberi tevékenység miatt, nagy részük ráadásul már a következő tíz évben" – írja YouTube-csatornáján a Google, ami a Conservation International civil környezetvédő szervezettel közösen kifejlesztett egy programot, amely nemcsak a mi szórakoztatásunkra korszerűsítette a vadon élő állatok megfigyelését, hanem fokozottabb védelmük érdekében is.

A Wildlife Insights egy mesterséges intelligencián és a Google Cloud platformján alapuló program, ám nem kell hivatásos természetvédőnek lennünk ahhoz, hogy elképesztő közelségből megfigyelhessük Földünk vadon élő állatait, méghozzá élőhelyük háborgatása nélkül. 1990 óta összesen 4 553 621 darab helyi vadállományt pásztázó, elrejtett kameracsapdát telepítettek a világ különböző pontjain, a program pedig egy platformra rendszerezte őket. A projekthez már több nemzetközi környezet- és állatvédő szervezet csatlakozott, de mindenkit arra buzdítanak, hogy töltse fel saját vadkameráival készült felvételeit a hálózatra, így tovább bővülhet a vadakat figyelő adatbázis. Tanya Birch, a Google projektfelelős munkatársa blogbejegyzésben írt a Wildlife Insight-ról.

"A program segítségével nemcsak az orvvadászat elleni szervezetek kérhetnek le pontos adatokat az állatpopulációk aktuális méreteiről és a fajok egészségéről, de vészhelyzet esetén a területileg illetékes hivatalok is időben közbeavatkozhatnak."

A fotók rengeteg csodálatos, egyúttal igen ritka és különleges pillanatot rejtenek a kamerára rácsodálkozó majmoktól kezdve a fűben játszva hempergő jaguárkölykökig. A Wildlife Insights a jövőben eltávolítaná a földrajzi információkat a súlyosan veszélyeztetett állatfajok felvételeiről, jelenleg ugyanis mindegyiken látható a készítés helye, így az orvvadászok könnyen megtalálhatják őket.

Az adatgyűjtés elsődleges célja Földünk állatfajainak minél gyorsabb beazonosítása, a Google szerint ugyanis amíg a szakértők óránként háromszáz, de maximum ezer kép átnézésére és felcímkézésére képesek, addig a Google mesterséges intelligenciája óránként 3,6 millió fényképet elemez, és automatikusan beazonosítja az állatokat. Sőt a rendszer nemcsak fotókat válogat, de automatikusan kiszűri és törli a tárhelyekről azokat a feleslegesen helyet foglaló képeket, ahol a fűszálak mozgásán kívül más élőlény nem látható.

(Fotó: Pixabay)


Felülmúlhatatlan karácsonyi tipp – ezzel biztosan nem lősz mellé
Felülmúlhatatlan karácsonyi tipp – ezzel biztosan nem lősz mellé
Az ideális ajándék praktikus, elegáns, és valóban hasznos – pont, mint a Braun S9 Pro+ elektromos borotva.
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogy áll a magyar lakosság generációkra bontva a kiberbiztonsághoz? – Erről szól az ESET rendkívül átfogó felmérése, amelyből olyan meglepő eredmények is kiderülnek, hogy kik a romantikus csalások legfőbb célpontjai, miközben az adott csoport nem is nagyon ismeri ezt a fenyegetést.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.