A tudósok szerint nem épp a legjobb ötlet, amit valószínűleg rengetegen csinálnak, tehát mobiltelefonoznak az ágyban. És ennek most nem az alvás minőségéhez van köze, vagy a kék fényhez, hanem inkább valamihez, amit valószínűleg páran már gyanítunk egy ideje: ezek az eszközök riasztó mennyiségű baktériumot gyűjthetnek össze.
A YouGov felmérése szerint a britek 74 százaléka viszi a telefont az ágyba, ami körülbelül 50 millió embert jelent. A szakértők viszont arra hívják fel a figyelmünket, hogy a telefonok, amelyeket naponta átlagosan 2600 alkalommal érintünk meg, hatalmas mennyiségű baktériumot gyűjtenek össze magukon – gyakran többet, mint egy WC-ülőke. Ráadásul egy nem is tiszta WC-ülőke, mivel a MattressNextDay egy külön tanulmánya az állapította meg, hogy az előbbivel ellentétben az emberek 51 százaléka a telefonját soha sem tisztítja meg – amiért a baktériumok nem tudnak nekünk elég hálásak lenni.
Az egyik leggyakrabban előforduló baktérium a telefonokon a Pseudomonas aeruginosa. Ez egy Gram-negatív baktérium, amely széles körben megtalálható a természetes környezetben, például talajban, vízben és növényeken. A Pseudomonas a kórházi fertőzések gyakori okozója is, mivel rezisztens lehet többféle antibiotikummal szemben, és veszélyt jelent a legyengült immunrendszerű emberekre, így értelemszerűen a kórházban fekvőkre is. Ez a baktérium különféle fertőzéseket okozhat, például légúti, húgyúti és sebészeti fertőzéseket, és különösen az intenzív osztályon kezelt betegek körében jelent komoly egészségügyi kockázatot. Megdöbbentő módon ez a baktérium a csótányok ürülékében is megtalálható, vagyis a telefonunkon boldogan élő baktériumok akár a csótányürülékkel is egyenértékűek lehetnek.
A veszélyt csak fokozza, ha telefonálás közben az arcunkhoz tartjuk a készüléket.
Az ágy meleg, zárt környezete, valamint a telefonokkal való közvetlen érintkezés ráadásul ideális feltételeket teremt a baktériumok elszaporodásához. Martin Sealey, a MattressNextDay vezérigazgatója így nyilatkozott:
“Az ágy a pihenés szentélye, nem pedig egy baktériumtelep.”
Ezeknek a higiénés problémáknak a megelőzése érdekében a szakértők azt javasolják, hogy rendszeresen tisztítsuk meg telefonjainkat alkoholos törlőkendőkkel vagy UV-fertőtlenítőkkel, melyeket kifejezetten elektronikai eszközök tisztítására szánnak. Azonban még ebben az esetben is, ha a telefonunkkal alszunk az ágyban vagy a párna alatt, fontos, hogy legalább hetente kétszer mossuk ki a párnahuzatot, és rendszeresen tisztítsuk az ágyneműt is.
(Kép: Pexels/Eren Li)