Gusztustalan ok miatt nem tanácsos telefont az ágyba vinni

2024 / 10 / 16 / Felkai Ádám
Gusztustalan ok miatt nem tanácsos telefont az ágyba vinni
Nem csak nehezíti az elalvást és ronthatja az alvás minőségét, az ágyba hurcolt mobilnak ennél jóval kellemetlenebb hatása is lehet.

A tudósok szerint nem épp a legjobb ötlet, amit valószínűleg rengetegen csinálnak, tehát mobiltelefonoznak az ágyban. És ennek most nem az alvás minőségéhez van köze, vagy a kék fényhez, hanem inkább valamihez, amit valószínűleg páran már gyanítunk egy ideje: ezek az eszközök riasztó mennyiségű baktériumot gyűjthetnek össze.

A YouGov felmérése szerint a britek 74 százaléka viszi a telefont az ágyba, ami körülbelül 50 millió embert jelent. A szakértők viszont arra hívják fel a figyelmünket, hogy a telefonok, amelyeket naponta átlagosan 2600 alkalommal érintünk meg, hatalmas mennyiségű baktériumot gyűjtenek össze magukon – gyakran többet, mint egy WC-ülőke. Ráadásul egy nem is tiszta WC-ülőke, mivel a MattressNextDay egy külön tanulmánya az állapította meg, hogy az előbbivel ellentétben az emberek 51 százaléka a telefonját soha sem tisztítja meg – amiért a baktériumok nem tudnak nekünk elég hálásak lenni.

Az egyik leggyakrabban előforduló baktérium a telefonokon a Pseudomonas aeruginosa. Ez egy Gram-negatív baktérium, amely széles körben megtalálható a természetes környezetben, például talajban, vízben és növényeken. A Pseudomonas a kórházi fertőzések gyakori okozója is, mivel rezisztens lehet többféle antibiotikummal szemben, és veszélyt jelent a legyengült immunrendszerű emberekre, így értelemszerűen a kórházban fekvőkre is. Ez a baktérium különféle fertőzéseket okozhat, például légúti, húgyúti és sebészeti fertőzéseket, és különösen az intenzív osztályon kezelt betegek körében jelent komoly egészségügyi kockázatot. Megdöbbentő módon ez a baktérium a csótányok ürülékében is megtalálható, vagyis a telefonunkon boldogan élő baktériumok akár a csótányürülékkel is egyenértékűek lehetnek.

A veszélyt csak fokozza, ha telefonálás közben az arcunkhoz tartjuk a készüléket.

Az ágy meleg, zárt környezete, valamint a telefonokkal való közvetlen érintkezés ráadásul ideális feltételeket teremt a baktériumok elszaporodásához. Martin Sealey, a MattressNextDay vezérigazgatója így nyilatkozott:

“Az ágy a pihenés szentélye, nem pedig egy baktériumtelep.”

Ezeknek a higiénés problémáknak a megelőzése érdekében a szakértők azt javasolják, hogy rendszeresen tisztítsuk meg telefonjainkat alkoholos törlőkendőkkel vagy UV-fertőtlenítőkkel, melyeket kifejezetten elektronikai eszközök tisztítására szánnak. Azonban még ebben az esetben is, ha a telefonunkkal alszunk az ágyban vagy a párna alatt, fontos, hogy legalább hetente kétszer mossuk ki a párnahuzatot, és rendszeresen tisztítsuk az ágyneműt is.

(Kép: Pexels/Eren Li)


Egy egyszerű megoldás, amivel végre ténylegesen kihasználhatod azt a sávszélességet, amiért fizetsz
Egy egyszerű megoldás, amivel végre ténylegesen kihasználhatod azt a sávszélességet, amiért fizetsz
A legtöbb ember valószínűleg nem is tud róla, de a sávszélességnek, amiért komoly pénzeket fizetnek az internetszolgáltatójuknak, csupán egy részét használják ki. Most mutatunk egy olyan megoldást, amivel ez a probléma egyszer s mindenkorra megoldható.
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Szülő–gyermek kapcsolatra alapuló közös programokkal – például golf- és vitorlásversenyekkel – igyekszik előmozdítani a generációváltás kérdését a Raiffeisen Bank. Az intézmény az egyre szélesebb körű banki és befektetési megoldások mellett olyan eseményeket is szervez, amelyeken a fiatalabbak és az idősebbek egyaránt jól érzik magukat, érdeklődésük összeér. A jelenünkben „turbósodó” generációváltás tematikájáról kérdeztük Bálint Attilát, a Raiffeisen Bank privátbanki üzletágának a vezetőjét.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.