Ha a földigilisztákat országként kezeljük, ők a bolygó negyedik legnagyobb gabonatermelői

2023 / 10 / 01 / Felkai Ádám
Ha a földigilisztákat országként kezeljük, ők a bolygó negyedik legnagyobb gabonatermelői
A földigiliszták felelősek a globális gabonatermés közel 7%-áért, beleértve a rizst, a búzát és a kukoricát. Az igazi kihívást az jelenti, hogy hatásuk ott lenne a legnagyobb, ahol a legkisebb eséllyel bukkannak fel.

A földigiliszták felelősek a globális gabonatermés közel 7%-áért, beleértve a rizst, a búzát és a kukoricát, bár hatásuk kisebb a hüvelyesekre. Az olyan régiókban, mint a szubszaharai Afrika, ahol a talajban nincs tápanyag és kevés a műtrágya, a giliszták 10%-kal növelik a gabonatermelést. A gazdálkodók intenzív talajművelés csökkentésére való ösztönzése “gilisztabarát” környezetet teremthet, növelve a mezőgazdasági termelékenységet.

A giliszták számára a megfelelő élettér kialakítása azonban, különösen a kimerült trópusi talajokon, kihívásokat jelent a szegény gazdálkodók számára, akik nehezen engedhetik meg maguknak a gilisztapopuláció fellendítését szolgáló módszereket, például a nedvesség növelését vagy a szerves anyagok hozzáadását. Ez rávilágít egy jelentős kihívásra a giliszták potenciális előnyeinek a kiaknázásával kapcsolatban éppen azokon a területeken, ahol a legnagyobb szükség lenne rájuk.

A gerinctelen állatok terméshozamhoz való hozzájárulásáról szóló első világméretű felmérés szerint a giliszták évente több mint 140 millió tonna táplálékot adnak hozzá a globális élelmiszerkészlethez.

Csak a búza betakarítása esetén ez nagyjából annyi, mint egy szelet minden egyes kenyérben. A giliszták sokféle módon teszik termékenyebbé a talajt: elhalt növényi anyagokkal táplálkozva sokkal gyorsabban bocsátják ki a tápanyagokat, mint a talajmikrobák önmagukban, sőt javítják a talaj fizikai szerkezetét is. Mindez lehetővé teszi az esővíz beszívódását, valamint a gyökerek könnyebb növekedését.

Steven Fonte, a Colorado Állami Egyetem talaj- és agroökoszisztéma-ökológusa és munkatársai a földigiliszták előfordulásának globális atlaszát a mezőgazdasági betakarítások térképeivel kombinálták annak kiszámításához, hogy ezek az élőlények mennyivel növelik az élelmiszertermelést világszerte. A korábbi becsléseket is figyelembe vették a növények termelékenységének javítására vonatkozóan.

A csapat megállapította, hogy a földigiliszták felelősek a globális gabonatermés, például a rizs, a búza és a kukorica betakarításának közel 7%-áért. A hozzájárulás kisebb – körülbelül 2% – a hüvelyesek, köztük a szójabab és a lencse esetében, mivel ezek a növények képesek együttműködni a mikrobákkal, hogy saját nitrogént állítsanak elő, és ezért kevésbé függenek a gilisztáktól.

A globális dél számos részén ez az előny még nagyobb. A szubszaharai Afrikában például, ahol sok talajban kimerültek a tápanyagok, és kevés a műtrágya, a giliszták 10%-kal növelik a gabonatermelést. Fonte azonban arra figyelmeztet, hogy további munkára van szükség a régió becslése kapcsán, mivel a giliszta-atlasz alapjául szolgáló tanulmányok többsége északi, mérsékelt égövi országokból származott.

Fonte azt is reméli, hogy a tanulmány arra ösztönzi a döntéshozókat és a földgazdálkodókat, hogy alaposabban vizsgálják meg a talajban élő gerinctelenek és mikrobák szerepét. Az egyik módja annak, hogy a gazdálkodók a földjüket a giliszták számára barátságosabbá tudják tenni, ha kevesebbet szántanak. Mint a kutató nyilatkozott:

"Nem reagálnak túl jól, ha a traktorok kettévágják őket. A közhiedelemmel ellentétben ekkor nem kapunk két gilisztát."

A giliszták tenyésztése azonban sok kihívást jelent – jegyzi meg Jan Willem Van Groenigen, a Wageningeni Egyetem és Kutatóintézet talajkutatója, aki nem vett részt az új kutatásban. A trópusokon például, ahol a talaj gyakran kimerült, előfordulhat, hogy a szegény gazdálkodók egyszerűen nem engedhetik meg maguknak a gilisztapopuláció fellendítésének ismert módjait, például a nedvesség növelését vagy a szerves anyagok hozzáadását. Mint Van Groenigen mondja:

"A földigiliszták valószínűleg azokban a rendszerekben fejtik ki a legnagyobb potenciális jótékony hatásukat, ahol a legkisebb valószínűséggel fordulnak elő. Ez óriási kihívás."

(Kép: Pixabay/Natfot)


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.