Hamarosan kereskedelmi forgalomba kerül az eVinci nukleáris mikroreaktor

2024 / 09 / 26 / Felkai Ádám
Hamarosan kereskedelmi forgalomba kerül az eVinci nukleáris mikroreaktor
Az eVinci már az engedélyeztetési folyamatoknál jár, így az évtized végéig akár több ilyen mikroreaktor is telepíthetővé válik.

A Westinghouse Electric Company eVinci nevű nukleáris mikroreaktora nevének megfelelően egy kompakt reaktor, amelybe az űrtechnológiában használatos nukleáris technológiák bizonyos elemeit is átemelték. A eVinci nem csak nagyon kicsi (atomreaktorhoz képest persze), de nincsenek benne mozgó alkatrészek, emellett az újratankolása is olyan egyszerű, mint egy gázpalack cseréje.

Mint a New Atlas kitér rá a reaktor kapcsán, az éghajlatváltozás miatt egyre nagyobb az igény a tisztább energiaforrások iránt – ezeken belül pedig az atomenergia nem csak kibocsátásmentes, de jelentős mértékben képes energiát generálni méghozzá független az aktuális környezeti viszonyoktól. Nem csoda tehát, hogy az atomenergia ismét belépett a rivaldafénybe. A nukleáris iparnak azonban olyan kihívásokat kell megoldania, mielőtt mindenhol reaktorok sarjadhatnának, mint a biztonság kérdése (ami Csernobil és Fukusima után az egyik legsarkalatosabb kérdés a közvélemény szemében), de emellé sorakozik még a magas költségvetés és a hosszú építési idők. A Westinghouse eVinci mikroreaktora, mint a hasonló technológiák általában, viszont épp ezekre a problémákra kínál megoldást.

Az eVinci reaktor átmérője kevesebb mint 3 méter, és akár 5 megawatt elektromos energiát (MWe), valamint 15 megawatt hőenergiát (MWth) is képes termelni. Kis méretének köszönhetően gyárban készíthető el, és a helyszínre szállítható, ahol több mint nyolc évig működik tankolás nélkül. Ha pedig az üzemanyag kifogy, a reaktort könnyen vissza lehet szállítani a gyárba tankolás vagy csere céljából.

Az eVinci reaktort az teszi egyedivé, hogy, amint azt már említettük, a normál üzemi működés közben nincsenek mozgó alkatrészei, ami növeli a biztonságot és csökkenti a karbantartási igényeket is. A reaktor uránból, szénből és kerámiából készült TRISO üzemanyagot használ, amely rendkívül hőálló és önkorlátozó – így megelőzi a túlzott reakciókat. Ez a kialakítás tehát válasz a biztonsággal kapcsolatos aggályokra.

A hűtőrendszer is igen fejlett: egy tömör acél monolitot használ a hő elnyelésére, valamint lúgos hőcsöveket a passzív hőátvitelhez, így nincs szükség vízre vagy más folyékony hűtőközegre sem. Ezáltal a reaktor rendkívül hatékony, miközben egyszerűen üzemeltethető.

Az eVinci alkalmas távoli területek, bányászati műveletek, ipari üzemek és katonai bázisok energiaellátására is. Emellett megújuló energiaforrásokkal, például szél- és napenergiával is integrálható, hogy rugalmasan és igény szerint biztosítson energiát.

A Westinghouse nemrég benyújtotta az előzetes biztonsági tervezési jelentését (PSDR) az Energiaügyi Minisztérium Nemzeti Reaktorinnovációs Központjához, így a vállalat közelebb került ahhoz, hogy az évtized végéig több eVinci reaktort is telepíthessen.

(Kép: Westinghouse)


A mesterséges intelligencia keresztapja kapta a fizikai Nobel-díjat
A mesterséges intelligencia keresztapja kapta a fizikai Nobel-díjat
Geoffrey Hinton kísérleti pszichológusként végzett, ám több mint ötven éve foglalkozik a neurális hálózatokkal.
Magyarországon egy gomb lett az iPhone 16 legizgalmasabb újdonsága
Apple Intelligence egyelőre nincs, új nyomásérzékeny gomb viszont van az európai iPhone 16-okban is, amelyek hardveres szempontból is számos kisebb, de annál hasznosabb újítást kaptak. Videóban foglaltuk össze a legfontosabb tudnivalókat.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.