Hangszalagok nélküli beszédet tesz lehetővé a nyakra tapasztható eszköz

2024 / 03 / 17 / Bobák Zsófia
Hangszalagok nélküli beszédet tesz lehetővé a nyakra tapasztható eszköz
Az eszköz 95%-os hatékonysággal fordítja az izmok mozgásából származó jeleket hallható beszéddé.

A Los Angeles-i Kaliforniai Egyetem (UCLA) mérnökeinek jóvoltából elkészült az az eszköz, amivel a hangjukat átmenetileg vagy hosszú távon elvesztő emberek újra megszólalhatnak és ehhez csak egy egyszerű tapaszra van szükségük, amit a torkukra ragasztanak.

A berendezés egészen könnyű és kis méretű: 3 centiméteres oldalhosszúságú, 0,15 centiméter vastag és 7 gramm súlyú, emellett flexibilis, így a felhasználó számára egyáltalán nem zavaró a viselése. A tapasz kívülről csak egy vékony filmnek tűnik, de valójában két fő komponensből és öt rétegből áll - egy érzékelőből, ami a gége izomzatának mozgását észleli és alakítja elektromos jelekké, valamint egy vezérlő egységből, ami a létrehozza a végső beszédhangot. Mindkét modult két réteg alkotja, egy PDMS (dimetil-polisziloxán) biokompatibilis polimerfilm és a mágneses indukcióhoz szükséges réz indukciós tekercsek. Köztük helyezkedik el a mikromágneseket tartalmazó réteg, ami mágneses mezőt generál. Ennek a mágneses mezőnek a gégeizmok mozgása által előidézett változásait detektálják tekercsek, amelyek előállítják az elektromos jeleket és ezeket egy gépi tanulási algoritmus fordítja le beszédhangokká.

A tesztek alatt a tapasz 94,68%-os pontossággal működött és a hangtalanul kifejtett szavakat és mondatokat megbízhatóan alakította át a megfelelő hangokká. Az eszköz egyelőre csak demonstrációs célokat szolgált, ahhoz, hogy szélesebb körben használható megoldást nyújtson további fejlesztésekre van szükség, a mérnökök például tovább növelik a gépi tanulási algoritmusok által felismerhető szavak körét és a berendezést kipróbálják beszédzavarral élő embereken is. Később az eszköz könnyebben használható alternatívát biztosíthat a nagyobb és kényelmetlenebb elektromos műgégék és más megoldások mellett.

(Fotó: Jun Chen Lab/UCLA)


Olyan tömegmegfigyelést, mint a párizsi Olimpián, nem látott még Európa
Olyan tömegmegfigyelést, mint a párizsi Olimpián, nem látott még Európa
Jogvédők szerint ez veszélyes, a technológiát szállító cég szerint viszont a módszereik merőben másak, mint amit Kínában vagy Katarban láthatunk.
A futók, úgy érezhetik, mintha repülnénk egy új edzési módszerrel
A futók, úgy érezhetik, mintha repülnénk egy új edzési módszerrel
A futók számára az ETH Zürich fejlesztett olyan berendezést, ami csökkenti a légellenállást. Az olimpiára készülők is kipróbálták.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.