Hangyaharcosok és termeszkatonák hadoszlopai néznek egymással farkasszemet ezen a videón

2020 / 07 / 16 / Felkai Ádám
Hangyaharcosok és termeszkatonák hadoszlopai néznek egymással farkasszemet ezen a videón
Úgy izzik a feszültség, mint két ellenséges ország között a határon, ahogy a hangyák és a termeszek felsorakoznak katonáikkal, hogy a tüsténkedő dolgozóikat védjék.

A Snopes által megkérdezett szakértő, Brian Fisher a Kaliforniai Egyetem rovartudósa szerint a felvétel valódi lehet, és ő maga is figyelt már meg hasonló viselkedést. A képanyagon, mint látható, két útvonal, másként „országút” húzódik. A felső a termeszeké, az alsó a hangyáké. Ez utóbbit a hangyák akár napokig használhatják.

A hangyák országútján ételt szállítanak a bolyba ezek az állatok. Mivel pedig az étel fontos erőforrás, ezért védelmezik a hangyák az útvonalat. Azonban nem csak a hangyákra vagy az élelemre veszélyes ragadozókat kell érteni a potenciális fenyegetés alatt, hanem nagyjából bármit, ami megakaszthatja a dolgozók szabad áramlását. Az országúton átmasírozó termeszek azonban épp ilyen akadályt jelentenek, és lényegében forgalmi dugót okoznak.

A rovartudós úgy véli, hogy a felvétel valahol Délkelet-Ázsiában készülhetett. A hangyák ugyanis valószínűleg az ázsiai Carebara diversa fajába tartoznak. A C. diversa kolóniáiban akár negyedmillió hangya is élhet, és mindenkinek megvan a maga feladata. A kisebb testű dolgozókat a nagyobb katonák nem csak megvédik, de akár szállíthatják is őket a hátukon. A termeszek pedig a Délkelet-Ázsiában honos Longipeditermes longipes fajba tartozhatnak. Az L. longipes ugyanis épp erről az egyedi védekező stratégiáról ismerhetőek fel, hogy veszély esetén két sávban menetelnek, és így védik a saját dolgozóikat.

A hangyák egyébként, amennyiben úgy adódik, szívesen megeszik a termeszeket, tehát nem alaptalan az izgalom. Ám az L. longipes hírhedt a kémiai védelméről, szóval a hangyák bölcsen tartják tőlük a távolságot. Ráadásul a hangyákat amúgy is inkább az aktuális logisztikai munkálatok érdeklik, vagyis hogy az öszegyűjtött eleséget visszajuttassák a bolyba.

Ez a határzár csak egy a két faj olykor kifejezetten bizarr védelmi stratégiái közül. A termeszek például az idősebb katonákat terelik a frontvonalba, hogy elsőként ők vegyék fel a harcot a hangyákkal (és essenek el). A Colobopsis explodens fajba tartozó hangyák pedig képesek harc közben felrobbanni – így feláldozzák ugyan magukat, de a testükből mindenféle mérgek borítják be az ellent is.


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.