Hat óra alatt kopogósra fagyott egy nő a farkosordító hidegben, de kiolvadt, és túlélte

2021 / 08 / 13 / Felkai Ádám
Hat óra alatt kopogósra fagyott egy nő a farkosordító hidegben, de kiolvadt, és túlélte
Jane Hilliard úgy megfagyott, hogy a kórházban nem tudták bekötni az infúziót, mert túl kemény volt a bőre, a hőmérő pedig nem érzékelte a hőmérsékletét, annyira alacsony volt. Mégis túlélte. Csoda történt?

Jane Hilliard története olyan, mint egy városi legenda: a fiatal, az eset idején 19 éves nő 1980. december 20-án Minnesota állam vidéki részén autóbalesetet szenvedett, mikor is a szülei otthonába tartott. A kocsi kicsúszott az útról a White Earth rezervátum szélén, és elakadt a hóban. Fagyos idő volt, jeges szél dühöngött, és mínusz 30 Celsius-fokig süllyedt a hőmérő higanyszála. A nő teljes felszerelése a hideg ellen egy westerncsizma volt, a kabátja és egy pár ujjatlan kesztyű – így indult el egy barátnője háza felé. 3 kilométert meg is tett az ítéletidőben, majd az ajtótól 4,5 méter távolságra összeesett.

A lány testét a barátnője édesapja találta meg másnap reggel 7 körül, és a lány eddigre annyira megfagyott, hogy a férfi csak átlósan tudta befektetni a kocsijának a hátsó ülésére, majd elhajtott vele a kórházba. A kórházban aztán nem tudták megszúrni injekciós tűvel, mert a bőre ehhez túl kemény volt, és az alacsony hőmérsékletét a hőmérő nem is érzékelte – ez utóbbi szerkezet egyébként a normál testhő alatt 10 fokig tudott mérni. Ezeken felül a nő arca hamuszínre váltott, a szemgolyója keményre fagyott, és nem reagált a fényre. A kezelőorvos szerint a nő teste olyan volt, mint egy darab hús, amit most vettek elő a fagyasztóból.

A nőt ezt követően elektromos fűtőbetétekkel bugyolálták körbe, és szép lassan elkezdett kiolvadni, végül életre kelt. A kezelőorvos, dr. George Sather úgy nyilatkozott, hogy nem tudja megmagyarázni, a nő miért van életben, hiszen szó szerint csonttá fagyott. Az orvos ezt követően azt mondta, hogy csoda történt.

A történet fenti leírása nem a Reddit valamely méltán elfeledett bányajáratából, esetleg valamiféle „az igazságot felfedő” blogról származik, hanem a New York Times 1981. január 3-án megjelent számából. Ám a történet más nevesebb lapban is felbukkant, például a The Montreal Gazette-ben. Való igaz, hogy később a sztorit átvették a különböző pletykalapok, illetve ilyen-olyan, „misztikus” jelenségekre szakosodott folyóiratok, és ezek hozzá is tették a magukét, ám ez jellemzően némi vallásoskodó maszlag volt arról, hogy a lány csodálatos gyógyulása imáknak, esetleg egyenesen imaláncoknak köszönhető. (A sztori utóéletét a Snopes foglalta össze.)

Magyarán a történet valódi, kérdés, hogy beszélhetünk-e csodáról. Ezzel kapcsolatban megkerestük dr. Kovács Erzsébet aneszteziológus és intenzív terápiás szakorvost, aki elmondta nekünk, hogy a hibernációt nem csak tolerálhatja egy fiatalabb szervezet (ne felejtsük, 19 éves lányról beszélünk), de ennek az orvosi alkalmazása is régóta ismert, és kiterjedten használják is. A nyitott, „álló szíven” végzett műtétek esetén, melyeket extrakorporális keringés (tehát a vérkeringést egy szerkezet, a szívmotor veszi át a műtét idejére) mellett vezényelnek le, a testet például 18 fokra hűtik le. Ám kórházi tapasztalat az is, hogy ha egy szívműtétet követően a szív újraindítása nem a várt módon történik, akkor jéggel kell lehűteni a szervezetet, hogy a szívet így tehermentesítsék.

A New York Times cikke beszámolt egyébként még arról is, hogy a lány szíve percenként 12-t vert, ami megfelel a fenti, orvosok által kontrollált hibernációnak is, ami miatt Jane az agykárosodást is megúszhatta. Más kérdés a periféria, tehát a bőr vagy a végtagok károsodása, és valóban, Jane a kórházban úgy nyilatkozott később, hogy lehet, elveszti pár ujját.

Összességében tehát nem történt csoda, legalábbis nem bármiféle misztikus értelemben, egyszerűen csak maga az emberi szervezet a csodálatos.

(A cikkhez használt kép mindössze illusztráció, forrása: Flickr/Michael Carian)

További cikkek a témában:

Egyszerű, de nagyszerű az ok, amiért télen sem kockára fagyott üdítőt kapunk az italautomatákból Sokaknak már bizonyára feltűnt, hogy a kültéri automaták évszaktól függetlenül nagyjából egyforma hőmérsékletű üdítőket adnak, így például mínusz tíz fokban is tartják három-négy fokos hőmérsékletüket. De miért nem fagynak bele palackjukba?

Huszonnégyezer éves élőlényt élesztettek fel A szibériai permafrosztban, fagyott állapotban töltötte az elmúlt 24 ezer évet egy nemrégiben feléledt kerekesféreg.

Ősi csontvázak százai közt modern emberek maradványait is rejti a titokzatos Csontváz-tó A Roopkund-tó körüli rejtély csak mélyült, amikor egy analízis során a sok száz régebbi csont közt találtak tizennégy, modern kori csontvázat is. Mit kerestek a titokzatos utazók ezen az elveszett helyen, ahol állítólag egy indiai istennő egykor sötét átkot mondott?


Szextechnológiai innovációk, amiket már ma ki lehet próbálni
Szextechnológiai innovációk, amiket már ma ki lehet próbálni
A virtuális valóság ebben az iparágban például már nem is annyira virtuális.
Polgár Judit sakkvilágbajnok legemlékezetesebb mérkőzései, játék Kaszparov ellen és Világsakkfesztivál
Polgár Judit sakkvilágbajnok legemlékezetesebb mérkőzései, játék Kaszparov ellen és Világsakkfesztivál
Kilenc évesen a New York Times címoldalára került, tizenkét évesen Kaszparov figyelte a játékát, magántanulóként tanult, mert minden idejét a sakk kötötte le. Polgár Judit, minden idők legsikeresebb női sakkozója, Világsakkfesztivált tart hamarosan Budapesten nővéreivel és Rubik Ernővel.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.