A Honeybee Robotics, amelyet Jeff Bezos Blue Origin űrtechnológiai vállalata 2022-ben vásárolt fel, egy igen ambiciózus és mesébe illő ötlettel állt elő a tervezett holdbázis kiegészítőjeként: egy 100 méter hosszú oszloppal, amely amolyan túlméretezett kandeláberként magaslana a kopár holdfelszín fölé.
A “Lunar Utility Navigation with Advanced Remote Sensing and Autonomous Beaming for Energy Redtribution” (LUNARSABER) elnevezésűt koncepció célja a Hold felszínén különféle funkciók támogatása. Az oszlopot úgy tervezték, hogy számos tudományos berendezést megtartson, megkönnyítse a kommunikációt, egyben áramelosztóként működjön, sőt alkalmasint hálózatot hozzon létre a többi hasonló oszloppal – számol be róla a The Byte.
Bár az ötlet jelenleg csak koncepciós fázisban van, lényegében elég biztosan elindult abba az irányba, hogy valósággá váljék, hiszen az amerikai Védelmi Fejlett Kutatási Projektek Ügynöksége (DARPA) már finanszírozást is nyújtott rá a tízéves Lunar Architecture Capability Study (LunA-10) keretében. Mint a Honeybee vezető kutatója, Vishnu Sanigepalli nyilatkozta a koncepciót bemutató videóban:
“Ezzel az áramellátást, a kommunikációt és a világítást tennénk könnyen elérhetővé az összes, a felszínen elhelyezett rakomány számára.”
Egy 100 méteres rúd Holdra szállítása természetesen jelentős kihívást jelent, már csak azért is mivel egyetlen rakéta sem tud ekkora tárgyat egy darabban szállítani. A Honeybee megoldása a Deployable Interlocking Actuated Bands for Linear Operations (DIABLO) nevű in situ gyártási folyamat – ennek segítségével a feltekert fém hengeres szerkezetekké hajlítható.
A telepítést követően a LUNARSABER reflektorok segítségével világítaná meg a holdéjszakát, amely két földi hétig tart. A holdnap folyamán pedig napelemek termelnének energiát: a magasságának köszönhetően a LUNARSABER hosszú ideig képes elnyelni a napfényt, és körülbelül 100 kilowatt teljesítményt termelni. Mint Sanigepalli elmondta:
“Ha képesek vagyunk igazán magas építményeket építeni a déli pólusok közelében, akkor lényegében több mint 95 százalékos megvilágítást tudunk biztosítani a holdév során.”
A kandeláber a fentieknek megfelelően nem csak világít, de vezeték nélkül sugározhat energiát a látóterében lévő építményekhez, és vezeték nélküli kommunikációs hálózatot biztosíthat egy jövőbeli holdbázis számára is. Mint a cég vezérigazgatója leírja az eszköz sokoldalúságát:
“Azt mondanám, hogy a LUNARSABER-t a leginkább egy svájci bicskához lehetne hasonlítani: nagyon alkalmazkodó, sokoldalú, valamint testreszabható.”
A Honeybee azonban nem csak a NASA-t tekinti partnernek, hanem a LUNARSABER a nem kereskedelmi szereplőkön (mint amilyen tehát az említett űrhivatal) túl a kereskedelmi vásárlóknak is a rendelkezésére állna.
(Kép: Honeybee Robotics)