Hátborzongató “cseppkövek” a fukusimai reaktorban készült első képeken

2024 / 04 / 10 / Felkai Ádám
Hátborzongató “cseppkövek” a fukusimai reaktorban készült első képeken
Most először készültek képek az 1-es blokkban, a katasztrófa elsődleges helyszínén.

Több mint egy évtizeddel a japán Fukushima Daiichi atomerőmű nukleáris katasztrófáját követően folytatódnak a telep szétszerelésére irányuló erőfeszítések – ám mivel a kihívások jelentősek, így a munka sem halad túl gyorsan. Az erőmű üzemeltetéséért és megtisztításáért felelős Tokyo Electric Power Company Holdings (TEPCO), nemrég azonban végre sikeresen képeket készített az 1-es blokk reaktorában – a pusztító földrengés és szökőár által kiváltott katasztrófa elsődleges helyszínén. Mint az ismert, a katasztrófa végül három reaktor leolvadásához és jelentős radioaktív szennyeződéshez vezetett.

A TEPCO robotszondákat, köztük egy kígyószerű robotot és mini drónokat telepített az erősen sugárszennyezett 1-es blokk reaktorának szívébe. Ezek a robotok különleges “jégcsapszerű” képződményekről és a reaktor falaihoz tapadt csomókról készítettek képeket, amelyek valószínűleg az olvadt üzemanyagból és a hűtéskor megszilárdult berendezésekből maradtak vissza. Ennek a 2024 márciusában készült belső felmérésnek az a célja, hogy felmérje a nukleáris üzemanyag állapotát – így is segítve az eltávolításra irányuló tervek kidolgozását.

A képek alapján a tisztítási művelet nem lesz egy könnyű menet – körülbelül 880 tonna megolvadt üzemanyag-törmeléket kell ugyanis kezelni három reaktorban. A TEPCO egyébként már eddig is gőzerővel dolgozott a tisztításon, ami időnként azonban kemény kritikákkal is szembesült – mint emlékezetes, amikor a kezelt radioaktív vizet tavaly a Csendes-óceánba eresztették, annak nem csak Kína nem örült, de például a japán halászok sem.

Jó ötlet-e Japán részéről a fukusimai radioaktív vizet beleönteni a Csendes-óceánba? Habár a víz önmagában nem veszélyes bizonyos szakértői vélemények szerint, azért akadnak vele problémák, és a terv végrehajtása rengeteg problémát okozhat az élővilágon kívül a japán társadalomban, valamint a diplomáciai kapcsolatokban is.

A fenti, erősen kérdőjeles eljáráson kívül az erőmű leszerelése során kudarcok is történtek – a kíméletlen radioaktív környezetben a TEPCO több robotot is elvesztett eddig, ami miatt az érintett területet mostanra “robot temetőként” emlegetik. A mostani siker épp emiatt jelent komoly előrelépést.


A TEPCO jelenleg is próbálja beazonosítani ezeket a narancssárga csomószerű struktúrákat, de valószínűleg olvadt üzemanyagról vagy berendezésekről van szó.

A TEPCO illetékesei úgy vélik, hogy a teljes leszerelési folyamat 30-40 évig is eltarthat, ami talán soknak tűnhet, de többek szerint még ez az időintervallum is egy túlságosan is optimista becslés.

(Képek: TEPCO)


Hello Szülő! Ha a gyereked nem tud valamit, akkor téged fog kérdezni. De ha te szülőként nem tudsz valamit, akkor kihez fordulsz?
A digitális kor szülői kihívásairól is találhattok szakértői tippeket, tanácsokat, interjúkat, podcastokat a Telekom családokat segítő platformján, a https://helloszulo.hu/ oldalon.
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Repül már a vén diák. Hová? Hová?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogy áll a magyar lakosság generációkra bontva a kiberbiztonsághoz? – Erről szól az ESET rendkívül átfogó felmérése, amelyből olyan meglepő eredmények is kiderülnek, hogy kik a romantikus csalások legfőbb célpontjai, miközben az adott csoport nem is nagyon ismeri ezt a fenyegetést.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.