Hét év múlva újabb kráter alakulhat ki a Holdon, amennyiben a 3,8%-os eséllyel az égitestbe csapódó aszteroida valóban ütközik a Holddal - persze az elkövetkező években még rengeteg idő áll rendelkezésre a kisbolygó pályájának pontosabb meghatározására, ami csökkentheti, vagy akár növelheti is ezeket a számokat. A NASA azonban jelenleg ennyire becsüli az aszteroida becsapódásának esélyeit, miután az elmúlt hónapokban alaposan megfigyelték a 2024 YR4 jelű objektumot.
A 2024 YR4 nagy ismertségre tett szert a tavaly decemberben történő felfedezése óta, mivel az aszteroidáról gyűjtött első adatok alapján a csillagászok napról napra egyre nagyobb esélyt láttak a Földdel való jövőbeli ütközésére: eleinte még csak körülbelül 1% esélyt adott a NASA a becsapódásra, február közepére már 3,1%-ra nőtt a szám, ami még mindig alacsony, de nem elhanyagolható kockázatot jelentett. Lehetett azonban sejteni, hogy az aszteroida története végül máshogy alakul, az első megfigyelések ugyanis még túl kevés információt biztosítanak egy-egy kisbolygó helyzetéről, a méretét, pozícióját, illetve haladásának várható irányát csak később tudják pontosítani a szakértők. A NASA és más intézmények munkatársai később valóban módosítottak a forgatókönyvön, és február második felében már lényegében 0%-ban határozták meg a Földbe való becsapódás esélyét.
A 2024 YR4 viszont nem tűnt el végleg a radarról, a Holdat még fenyegetheti egy ütközéssel.
Az aszteroida pályáját jobban definiáló számítások alapján a csillagászok jelenleg nagyjából 3,8%-os esélyt adnak egy esetleges találkozóra az égitest és a kisbolygó között, ami emelkedő számot jelent a februári 1,7%-hoz képest. A NASA a James Webb Űrteleszkóp megfigyelései alapján azt is kiderítette, hogy az aszteroida mérete nagyjából 53-67 méteres lehet, ami elég kis méretűnek számít, ezért semmiképpen nem tudna nagy kárt tenni a Holdban. Ha a 2024 YR4 becsapódna, nem térítené el a Holdat a keringési pályájáról, nem is szakítaná ketté, és nem kellene a Földet elérő lökéshullámoktól sem tartanunk - mondják a NASA és az ESA szakértői, viszont egy új kráter keletkezne a Hold felszínén, amelynek születését akár élőben is láthatnák a csillagászok, az aszteroida pályájának nyomon követése révén.
Az aszteroida viszont hamarosan lekerül egy időre a földi “radarokról”, mivel április közepére már olyan messze jár, hogy csak a JWST tudja csak tovább figyelni, a földi teleszkópok nem láthatják tovább. Legközelebb 2028-ban tér vissza a közelünkbe.
(Fotó: NASA JPL/CNEOS, o CharlVera/Pixabay)