Hogy miért generálnak ilyen hátborzongatóan tökéletes mértani alakzatokat a Jupiter ciklonjai, azt a tudósok sem értik

2022 / 09 / 23 / Felkai Ádám
Hogy miért generálnak ilyen hátborzongatóan tökéletes mértani alakzatokat a Jupiter ciklonjai, azt a tudósok sem értik
A Jupiter sarkain a ciklonok nem csak teljesen tökéletes formákat hoznak létre, de ezek ráadásul éveken át stabilak maradnak – egyes szakértők arra céloznak, hogy a magyarázathoz új fizikára lenne szükségünk.

A hurrikán erősségű viharokat először a NASA Juno missziója fedezte fel, amely 2016-ban érkezett a bolygó körüli pályára. Először 2017-ben figyeltek fel arra, hogy a bolygó legészakibb régiójában egy központi ciklon található a pólus közelében, nyolc másik pedig ekörül „táncol” nyolcszögletű mintázatban. Délen egy hasonló, öt ciklonból álló halmaz figyelhető meg – ez ötszög alakú. Mint arról a Vice beszámolt, nem teljesen világos, hogy ezek az alakzatok miként őrzik meg a stabilitásuk, de az elmondható, hogy a mintákat alkotó egyes örvények a felfedezésük óta eltelt négy év óta változatlannak tűnnek. Ezek a sokszögű minták foroghatnak, de az is lehet, hogy mozdulatlanok – összehasonlításként a Szaturnuszon is akad hasonló örvény, de mindkét sarkon mindössze egy-egy ciklon.

A kutatók legutóbb a bolygó északi-sarkán található örvényeket tanulmányozták – ezek mindegyike egyébként akkora, mint a kontinentális Egyesült Államok. A tudósok arra jutottak, hogy az alakzat fenntartásához szükséges egy „anticiklon-gyűrű”, vagyis egy olyan szél, amely ciklonnal szemben fúj. A kutatáshoz a Juno Jovian InfraRed Auroral Mapper (JIRAM) műszerével mérték meg a bolygón a viharok szélerősségét és dinamikáját. Ugyanakkor a kutatók nem találtak meg egy várt eredményt ezekkel a mérésekkel, ami fontosnak bizonyulhat a későbbiekben – a korábbi eredményekkel ellentétben ugyanis semmi nyoma a konvekciónak, tehát annak a folyamatnak, amely során a hő a kavargó folyadékon keresztül továbbítódik. Hogy kiderüljön mi okozza ezt az ellentmondást a mostani és a korábbi eredmények közt, azon talán segíthet majd egy új tanulmány, amely a Jupiter déli-sarkának az örvényeiről készül.

Korábban egyébként úgy nyilatkoztak tudósok, hogy ezek az örvények teljesen új, számunkra eddig ismeretlen időjárási jelenségek, és ezek segítségével a természet mintegy bemutatja nekünk, hogy a folyadékok mozgásával kapcsolatba akár új fizika is szóba jöhet, de betekintést nyerhetünk a gigászi légkörök működésébe is.

Kép: a Jupter déli-sarkán látható ötszög mintázat, forrás: NASA/SWRI/JPL/ASI/INAF/IAPS


Hello Szülő! Ha a gyereked nem tud valamit, akkor téged fog kérdezni. De ha te szülőként nem tudsz valamit, akkor kihez fordulsz?
A digitális kor szülői kihívásairól is találhattok szakértői tippeket, tanácsokat, interjúkat, podcastokat a Telekom családokat segítő platformján, a https://helloszulo.hu/ oldalon.
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Repül már a vén diák. Hová? Hová?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogy áll a magyar lakosság generációkra bontva a kiberbiztonsághoz? – Erről szól az ESET rendkívül átfogó felmérése, amelyből olyan meglepő eredmények is kiderülnek, hogy kik a romantikus csalások legfőbb célpontjai, miközben az adott csoport nem is nagyon ismeri ezt a fenyegetést.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.