A Gizmodo és a TechCrunch is beszámolt az eseményről, ami magyar idő szerint kedd reggel történt, néhány nappal egy hasonló kimaradás után. "A Cloudflare vizsgál egy széleskörű problémát a szolgáltatásaival és / vagy hálózatával kapcsolatban. A felhasználók időtúllépési és egyéb hibákat tapasztalhatnak" - írták a státusz oldalukon, amely szerint szerdán reggel nyolcra azonosították a problémát, és egy órával később meg is oldották azt. Cikkünk írásakor úgy tűnik, hogy valóban zavartalanul működik az a számtalan online szolgáltatás, amely a Cloudflare-re támaszkodik.
A Cloudflare-t mindannyian használjuk, csak nem tudunk róla. A 9Gagtől a Mozillán át a Garminig vállalatok milliói döntenek úgy, hogy az internetes forgalmuk ne közvetlenül hozzájuk irányuljon, hanem ejtse útba a cég szervereit. Vagyis én hiába ütöm be a böngészőmbe, hogy izgihirek.hu, ha a cég ügyfelei, akkor nem rögtön oda visz az utam, hanem először a Cloudflare-hez, a másodperc törtrészéig, gyakorlatilag észrevétlenül. Az IT-cég fejlesztői portálja szerint ennek három oka lehet: a biztonság, hiszen a Cloudflare szerverei előszűrik a forgalmat, így felismerik például a túlterheléses (DDoS) támadásokat; teljesítmény, mert a sokszor letöltött tartalmakat ideiglenesen tárolják, így az internetezők közvetlenül tőlük kapják meg azokat; illetve a forgalomirányítás az ígéretek szerint megbízhatóbbá is teszi a platformokat. Amikor működik.
A cég tehát technológiai értelemben kapuőrévé vált az internetnek, de ez nem csak a fejlesztőiknek okoz fejtörést: néhány éve azzal kerültek a címlapokra, hogy kirúgták az egyik ügyfelüket, a szélsőséges 8Chant. Vagyis miközben ügyelniük kell arra, hogy életben tartsák a weben áramló forgalmat, még arról is kényszerülhetnek döntést hozni, hogy mi az a tartalom, ami megengedhetetlen online. Egyik sem tűnik könnyű feladatnak.
(Fotó: Unsplash/NASA)