Hogyan élik túl a dermesztő telet a világ legfagyosabb városában, Jakutszkban?

2024 / 01 / 18 / Felkai Ádám
Hogyan élik túl a dermesztő telet a világ legfagyosabb városában, Jakutszkban?
Habár nem ez a leghidegebb hely a Földön, sőt nem is a legfagyosabb település, Jakutszk a leghidegebb nagyváros, ahol azonban a januári - 40 Celsius-fokban sem áll meg az élet. Hogy csinálják, milyen intézkedéseket hozott a város és milyen praktikákat vetnek be itt az emberek?

A Föld leghidegebb helye a Fuji kupola az Antarktiszon rekordalacsony -93,2°C-kal, míg a bolygó leghidegebb települése az orosz Ojmyakon – az 500 lakosú falu körülbelül 21 órás autóútra található Jakutszktól, és itt regisztrálták lakott helyen az eddigi legalacsonyabb hőmérsékletet: - 71,2 °C-ot. Ezekhez képest kicsit lemaradt tehát a bolygó leghidegebb városa, a Szibériában található Jakutszk, ahol 1891. február 5-én -64,4°C-ot mértek. Ha fázunk januárban, akkor eszünkbe idézhetjük innentől, hogy ebben a városban a januári átlag hőmérsékleti mélypont -42°C.

Érdekesség, hogy azért nincs itt sem mindig farkasordító hideg – nyaranta a város hőmérséklete elérheti a 26 °C-ot, ami melegebb, mint London júliusban. A téli fagyok sem űzik el a népet, a város lakossága 355 000 fő, akik a helyi gyémántiparban dolgoznak jellemzően, és Jakutszk egy valódi, modern nagyváros, ahol átlagos emberek élik a mindennapjaikat.

Miért ilyen hideg?

Hogy miért ez a bolygó leghidegebb városa? A kérdés annyiból is jogos, hogy valójában nem ez a legközelebbi város az Északi-sarkhoz. A norvégiai Longyearbyen kétszer olyan közel helyezkedik el az említett ponthoz: 1316 km-re található az Északi-sarktól. Jakutszk hőmérsékletét azonban több tényező együtt befolyásolja:

  • Elhelyezkedés: Jakutszk messzire fekszik minden hőmérsékletet mérséklő tengeri hatástól – a legközelebbi nagyobb víztest, az Ohotszki-tenger, 725 km-re található. Jakutszk ugyan lényegében a Léna-folyóra épült, de a folyó völgye valójában csapdába ejti a hideg levegőt.
  • Nagynyomású rendszer: A téli hónapokban Szibériában szibériai magasnyomásként ismert nagynyomású rendszer tapasztalható. Ez az időjárási minta hideg légtömegeket hoz az Északi-sarkvidékről, ami hosszan tartó intenzív hideg időszakokhoz vezet.
  • Kevés téli napsütés: Télen Jakutszk nagyon kevés napfényt kap (gyakran kevesebbet, mint napi négy órát).
  • Permafrost: Jakutszkban azért is van ilyen hideg, mert olyan földre épült, amely folyamatos örökfagyban van, vagyis a talaj tartósan fagyott.

Hogyan telik itt a hosszú tél?

Jakutszk első pillantásra tehát egy olyan nagyváros, akár a többi, a helyi lakosok mégis több kihívással is kénytelenek szembenézni, amelyet az extrém hideg mellett a nagy távolságok (például Moszkvától) okoznak – ez utóbbi hatása a költséges logisztika, ami elsősorban az élelmiszerárakon hagyja rajta a nyomát. Ám, mint a lenti videóból kiderül, a technológia is másképp működik ebben az extrém környezetben – a telefon például jóval gyorsabban lemerül, mint egyébként.

A fagyos hőmérséklet miatt nem jön szóba a beltéri vízvezetékrendszer kiépítése, ezért kültéri WC-fülkéket használnak, és az emberek jellemzően csak hetente egyszer fürödnek. A jakutszki lakosok előnyben részesítik a magas zsírtartalmú ételeket reggelire, a szabadban tárolják az ételt, és olyan egyedi ételeket készítenek, mint a lóhús, a fagyasztott nyers hal vagy az erjesztett kancatej.

Télen a napfelkelte 10:40 körül kezdődik, a hőmérséklet pedig januárban gyakran mínusz 40 °C-ra, esetenként még ennél is alacsonyabbra zuhan. A lakosok a rendkívüli hideg miatt kerülik, hogy túl sok időt töltsenek a szabadban, mivel ez már pár perc alatt komoly fizikai kényelmetlenségeket okozhat. Elég körülbelül öt percig szabadon hagyni a bőrünket, hogy megjelenjenek a rendkívül veszélyes, akár szöveti elhalással is járó fagysérülések.

Mivel ilyen időben már a 15-20 percnyi séta is komoly kihívást jelent, a helyiek a hatékony és olcsó tömegközlekedésre támaszkodnak – 200 méterenként található melegedővel ellátott buszmegálló. A jegy pedig a fenti videó alapján körülbelül 50 amerikai cent, vagyis nagyjából 175 forint.

A saját jármű tartása komoly kihívással jár: vagy fűtött garázsra van szükség, vagy fűtött pokrócokra az autó letakarásához, de az sem ritka, hogy a gépkocsikat folyamatosan üzemben tartják, hogy ne váljanak használhatatlanná az extrém hidegben. A túléléshez elengedhetetlen a megfelelő ruházat, különösen a drága prémes felszerelés, mint a rénszarvascsizma és a rókakabát. Fontos a bőrápolás is, a hagyományos krémek mellett olyan helyi sajátosságot is bevetnek az itteniek, mint a medvezsír.

Kikapcsolódásként akadnak kültéri programok is, jellemzően például jégszobrokat állítanak ki.

Érdekesség, hogy Jakutszkban mindezek ellenére nem csak a helyiek szeretnek élni, de egyre többen érkeznek Kínából, mivel helyi repülőgépjárattal Kína már egy 2,5 órás úttal elérhető. A helyi kínai populáció megtanult oroszul is – Jakutszkban a rasszizmus sem jellemző, békés és barátságos városnak számít.

A tavasz és a kurta nyár

Jakutszkban a tél magyar szemmel talán reménytelenül hosszúnak tűnhet: októbertől áprilisig tart, így a tavasz érkezte valóban nagy ünnepet jelent. Azonban a melegedés sem jár kihívások nélkül: a jég és hó olvadása miatti gyakoriak az áradások. Mindezt egy rövid nyár követi, ami lényegében a júliust jelenti, ami egy komolyabb meleg időszak a hideg újabb érkezte előtt.

(Forrás: Eightify, Sciencefocus, Slate)


Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Donald Trump alelnök-jelöltje, J. D. Vance, és a legvalószínűbb demokrata elnökjelölt, Kamala Harris sem lenne könnyű ellenfél a Szilícium-völgy nagyvállalatainak.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.