A Rafael Advanced Defense Systems és az Israel Aerospace Industries által kifejlesztett Vaskupola 2011 márciusában kezdte meg működését, és 2011 áprilisában már „el is fogott” egy Gázából indított rakétát. Azóta a rendszer ezt több ezerszer tette meg, a gyártó szerint a Vaskupola egészen pontosan több mint 2500 elfogást hajtott végre, sikerességi aránya pedig 90-95 százalékos.
Az állami tulajdonban lévő Rafael Advanced Defence Systems amerikai támogatással, mindössze két és fél év alatt fejlesztette ki a rendszert, főként a Libanonból érkező rakéták ellen, amelyeket a Hezbollah indított izraeli városok felé a 2006-os háború során. Később pedig a 2007 óta Hamász iszlamisták irányítása alatt lévő Gázai övezetből érkező rakéták ellen is bevetették.
A Vaskupola egy összetett radarrendszer segítségével képes kiszámítani az érkező rakéta útvonalát, a központja elemzi a röppályát és becsült becsapódási helyet. A rendszer ezeket a tényezőket figyelembe véve, mesterséges intelligenciával állapítja meg, hogy az adott rakéta fenyegetést jelent-e a lakosságra. Amennyiben a rakéta lakott területen kívül ér földet, a Vaskupola nem avatkozik be, nem fogja el a lövedéket.
Ez egy kis hatótávolságú rendszer, körülbelül 65 kilométeres körzetben működik, azonban meglehetősen mobilis, teherautókkal a kilövőállások az igényeknek megfelelően mozgathatók, akár az éppen mozgásban lévő szárazföldi egységek légvédelmét erősítve, de akár hajókra is telepíthetők. A Vaskupola hajók és tengeri létesítmények védelmének dedikált haditengerészeti változatát, a C-DOME-ot 2017-ben helyezték üzembe.
A Vaskupola Izrael rendkívül összetett, több rétegű védelmi rendszerének csak az egyik, kis hatótávú összetevője. Az Arrow 3 elfogórendszer ezzel szemben a kifejezetten a nagy hatótávolságú, ballisztikus rakéták ellen nyújt védelmet, a David’s Sling (Dávid parittyája) nevű, nagy manőverezőképességű, innovatív irányítással ellátott, újgenerációs rendszert pedig légvédelmi feladatok teljeskörű ellátására tervezték.
A fenti fejlett védelmi technológiák egyike sem olcsó, a rakéták és a rendszerek fenntartásának költsége több tízmillió dollárra rúg. A Vaskupola egy elfogórakétájának költsége például mintegy 50 ezer és 100 ezer dollár között mozog. Éppen ezért Izrael már több mint 20 éve dolgozik egy új, lézeralapú rendszeren, ami jóval olcsóbb és hatékonyabb megoldást jelent majd. A több mint 100 kilowattos lézerrel felszerelt, 10 kilométeres hatótávval rendelkező Iron Beam jelenleg tesztelés alatt áll, a gyártó szerint legelőbb 2025-ben válhat a Vaskupola részévé.
(Borítókép: Rafael Advanced Defense Systems)