Hogyan vezessük a Mars-rovert?

2020 / 12 / 27 / Justin Viktor
Hogyan vezessük a Mars-rovert?
Evan Hilgemann, a NASA mérnöke beszámolt róla, milyen is valójában egy Mars rovert vezetni. A mérnök még tavaly került be abba a csapatba, ami a hatkerekű Preseverance rover irányításáért lesz felelős a Vörös Bolygó sivatagszerű tájain.

Preseverance rover

A NASA rovere kevesebb, mint két hónap múlva érhet “Marsot”, ha minden jól megy, akkor a Kitartás (Perseverance) nevű marsjáró február közepén kezdheti meg küldetésének teljesítését, számos tudományos kísérletet végezve, beleértve egy apró helikopter elindítását is.

“Mivel a Föld és a Mars között 22 percet vesz igénybe a jelek útja, a rovernek számos navigációs feladatról magának kell döntenie, még akkor is, ha a legtöbb feladat előre megtervezett és kialakított már a Földön"

- írta Hilgemann. A Perseverance-nek számos 3D-s fényképezőgépe van, így közeli és távoli környezetét egyaránt kitűnően érzékelheti. Ezek a navigácós kamerák ​​lehetővé teszik a földi irányítás számára hogy virtuálisan újrateremtsék a rover környezetét.

Körültekintő navigáció

Hilgemann és csapata felelős a rover biztonságáért, erről így nyilatkozott: "A rover felfüggesztési rendszere csak néhány méter magas sziklákat és párkányokat képes kezelni, ezért minden ennél nagyobbat el kell kerülnie" A rovernek emellett el kell kerülni az apró sziklákat és a laza homokot is, hogy el ne akadjon, vagy ne koptassa el idő előtt túlságosan a kerekeit.

A földi irányítás kétféleképp vezetheti a rovert: elküldhetik számítógépének az utasítások listáját, ezt hívják “vak vezetésnek”, vagy használhatják a „vizuális odometriát” (VO), melynek során a rover körülbelül méterenként megáll, és képet készít a látottakról, melyet fedélzeti számítógépe analizál, és megállapítja, hogy merre tovább. A fedélzeti számítógép úgy dönt, hogy megkeresi a kép megkülönböztető jellemzőit, összehasonlítja azt egy előző képpel, és kiszámítja a rover helyzetének tényleges változását. 

Önvezető üzemmód

A rover legfejlettebb, harmadik navigációs üzemmódját autonavnak hívják, és ez a Perseverance-et lényegében önvezető autóvá változtatja. "Mivel az autonavnak gyakran meg kell állnia, hogy több képet készítsen és adatokat gyűjtsön, ez egyben a leglassabb vezetési mód. A Curiosity önálló üzemmódban egy óra alatt kb. 30 métert volt képes megtenni"  - írta Hilgemann. 

A februári leszállás után a Perseverance hamar munkához lát majd, ha minden a tervek szerint halad, és a NASA leszállóegysége túléli a „pokol hírhedt hét percét”, leereszkedve a bolygó vékony légkörén keresztül.

„Néhány kulcsfontosságú navigációs fejlesztésnek köszönhetően a Perseverance képes lesz legalább kétszer olyan gyorsan haladni, mint a Curiosity az új dedikált informatikai erőforrásoknak és a jobb algoritmusoknak köszönhetően” - vélekedett Hilgemann.

 

A rover egyik legfontosabb feladata az lesz, hogy mintákat gyűjtsön, és előkészítse azokat arra, hogy később egy szonda felvehesse és visszajuttathassa őket a Földre.

(Forrás: Medium Kép: NASA)

Ez is érdekelhet:

Szokatlanul látványos beharangozót készített a NASA a legújabb marsjárójuk érkezéséhez A Perseverance váratóan február 18-án érkezik meg a Marsra, amihez az amerikai űrügynökség egy trailert is készített.

Elon Musk szerint az első Mars-városnak hatalmas üvegkupolái lesznek Elon Musk csütörtökön, a szokásos kérdezz-felelek során nyilatkozott marsi terveiről. Úgy fest, hogy a technológia fenegyereke komolyan gondolja a nagy Mars-kalandot.

Kínai űrhajó indult a Marsra, egy roverrel, egy leszálló és egy keringő egységgel Kína ma reggel sikeresen elindította első nagy bolygóközi misszióját a Marsra. Az indítással hosszú, hét hónapos út kezdődik a mélyűrben, és amint a misszió eléri a Vörös Bolygót, Kína lehet a második nemzet, amely valaha leszállt a Mars felszínén, és rovert üzemeltetett ott. Az űrhajó 2021 februárjában érheti el a Marsot.


A kutatók szerint a féreglyukak folyamatosan megváltoztatják a valóságunkat titokban
A kutatók szerint a féreglyukak folyamatosan megváltoztatják a valóságunkat titokban
Mikroszkopikus méretű féreglyukak lehetnek a megoldásai a kozmológia jelenleg legfontosabb rejtélyeinek – ezek az apró téridőbeli struktúrák ugyanis segíthetnek megmagyarázni, hogy miért kezdett el gyorsulni az univerzum tágulása.
1111 napot töltött az űrben egy orosz űrhajós, de egy rekordot még így sem döntött meg
1111 napot töltött az űrben egy orosz űrhajós, de egy rekordot még így sem döntött meg
Oleg Kononyenko szeptember 23-án tért vissza a Földre, miután több mint egy évig tartózkodott egyhuzamban a Nemzetközi Űrállomáson.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.