Kína első állandó űrállomása, a Tienkung tavaly novemberben nyerte el végső formáját, mikor a második tudományos modul is csatlakozott a Tienho központi egységhez. A Mengtien és Ventien modulok és a központi egység összességében egy T-alakú struktúrát alkotnak, amely 110 négyzetméteres életteret kínál az űrhajósok számára, akik egyelőre az állomás beüzemelésével és tudományos munkákkal foglalkoznak a küldetések során. A Tienkungra, akárcsak a Nemzetközi Űrállomásra, rendszeresen indítanak fél évre szóló missziókat és egy-egy küldetés három fős legénysége az állomáson váltja egymást.
A legközelebbi Sencsou-16 misszió egyik különlegességét a szintén három tagú legénységének egyik résztvevője jelenti, ő lesz ugyanis az első civil taikonauta, vagyis az első olyan űrhajós, aki nem a kínai hadsereg kötelékében szolgál. Kuj Hajcsao professzor a pekingi Pejhang Egyetemen és 2020-ban választották ki az űrhajós programba, hogy a rakományokért felelős szakértőként segítse a többi taikonauta munkáját. Társai Csing Hajpeng és Csu Jangcsu lesznek: Hajpengnek ez lesz a negyedik űrbeli útja, egyúttal ő lesz majd az első olyan kínai űrhajós, aki négy alkalommal is kijut az űrbe, Jangcsu pedig először indul küldetésre és mérnökként szolgál majd.
A Sencsou-16 misszió kedden startol, magyar idő szerint hajnali 3 óra 31 perckor, és a taikonauták érkezés után körülbelül 5 hónapot töltenek az űrben. A küldetés alatt berendezésekkel szerelik fel az űrállomást és többek között kvantumfizikai és a gravitációval kapcsolatos tudományos kísérleteket végeznek.
(Fotó: Kevin Frayer/Getty Images)