Honnan tudjuk, hogy mi a teendők katasztrófahelyzetben?

2024 / 09 / 18 / Pőcze Balázs
Ha minden a tervek és az előrejelzések szerint zajlik, a 2013-asnál kezelhetőbb árvízzel néz szembe Magyarország a következő napokban. Ám ilyenkor sokakban felmerül a kérdés, hogy vajon honnan lehet és honnan érdemes híreket, utasításokat várnunk, ha igazán nagy a baj?

Ezzel a kérdéssel fordultunk a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság Kommunikációs Szolgálatához, hiszen ez a szervezet felel, ahogyan a weboldaluk fogalmaz, "a magyar lakosság élet- és vagyonbiztonságának, a nemzetgazdaság és a kritikusinfrastruktúra-elemek biztonságos működésének védelméért", egyik fő feladata pedig "a bekövetkező polgári veszélyhelyzetekben a mentés végrehajtása". És bár az árvíz elleni védekezést a vízügy irányítja, a katasztrófavédelem segít például az önállóan védekező önkormányzatoknak.

Dóka Imre tűzoltó őrnagy, szóvivő-helyettes a kérdésünkre kiemelte: több mint tíz éve működik az okostelefonokra és táblagépekre kifejleszett, VÉSZ névre hallgató alkalmazásuk. Az app rendkívül puritán, az elindítása után alapvetően egy országtérképen láthatjuk a fontosabb tűzoltói beavatkozásokat, nincsenek benne felesleges beállítások vagy különleges funkciók. Ugyanakkor az értesítések frissek és gyakoriak: néhány perccel a telepítés után, miután beállítottam, hogy az ország minden pontjáról várom a híreket, már pittyent is a telefonom, hogy ásványvíz borult az M31-esre Nagytarcsánál.

A szóvivő-helyettes tájékoztatása szerint a rendkívüli helyzetek, ideértve a meteorológiai riasztásokat is, így jutnak el a lakossághoz, ám természetesen nem ez az egyetlen csatorna, amit hasznának: "a katasztrófavédelem nyilatkozatok, sajtóközlemények, sajtótájékoztatók útján tájékoztatja, valamint a katasztrófavédelem központi és területi szervei weboldalain keresztül, a közösségimédia-felületein (Facebook, Instagram, X, Youtube) is naprakész tájékoztatást ad." Emellett, ha szükség lenne rá, akár adásmegszakítással is tudnak üzenni az embereknek, illetve a katasztrófa-sújtotta területen élők SMS-tájékoztatására is van lehetőségük.

(Borítókép: Jakub Porzycki/Anadolu via Getty Images)

Mit jelent az, hogy 850 centiméternél tetőzhet a Duna? Előrejelzések szerint a következő napokban az elmúlt tíz év legnagyobb áradása várható a Dunán, amelynek tetőzését Budapesten 850 centiméternél várják a szakemberek. Mivel a Vigadó téri vízmérce számai a legtöbb embernek önmagában valószínűleg nem sokat mondanak, így a 2013-as példák alapján megnéztük, hogy mit jelenthet ez a vízmagasság Budapestre (és az ország más részeire) nézve.


Szextechnológiai innovációk, amiket már ma ki lehet próbálni
Szextechnológiai innovációk, amiket már ma ki lehet próbálni
A virtuális valóság ebben az iparágban például már nem is annyira virtuális.
Ez a "rémálom-generátor" elmossa a valóság és a képzelet határát
A Pika 1.5 technikailag egy videógenerátor, de a rémálom-generátor kifejezés talán helyesebb lenne rá. Mutatjuk is, hogy miért.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.