A bányászvírusok olyan kártékony programok, melyek igyekeznek megszerezni a a megfertőzött eszközökről elérhető kriptovalutát. Ezek általában a felhasználó tudta nélkül kerülnek az eszközre, ahol csendben és folyamatosan lopják a különféle kriptoérméket.
Régi trend, új köntös
A bányászvírusok 2018 környékén kezdtek népszerűvé válni a kiberbűnözők arzenáljában, de aztán a 2020-as év során folyamatosan csökkent a népszerűségük. A Kasperksy „Malware Q1 2021” jelentése szerint a trend 2021 első negyedévében megfordult. Február és március között a bányászvírusok egyedi módosulásainak száma több mint a négyszeresére, 3815-ről 16 934-re nőtt. Összesen 23 894 új, módosított bányászvírus-változatot fedeztek fel 2021 első negyedévében.
A vállalat regisztrálta azok számát is, akiknek bányászvírusok támadták meg az eszközeiket: míg 2021 januárjában 187 746 ilyen felhasználót regisztráltak, addig 2021 márciusában már 200 045-en voltak érintettek. 2021 első negyedévében összesen 432 171 egyedi felhasználó eszközét támadta meg valamilyen bányászvírus.
„Még túl korai biztosat mondani arról, hogy a 2021 első negyedévében megfigyelt trend tartósnak bizonyul-e. Mindenesetre úgy látszik, hogy a Bitcoin és a többi kriptovaluta értének növekedése megújult érdeklődést keltett a bányászvírusok iránt. Ha a kriptopiac erős marad az idén, akkor valószínűleg még több felhasználót ér majd bányászvírus általi támadás” – mondta el Tóth Árpád, a Kaspersky magyarországi igazgatója.
Ugyanebben az időszakban csökkent azoknak a felhasználóknak a száma, akiknek mobil eszközét vagy számítógépét banki trójai vírus általi támadás érte, továbbá nőtt a trójai zsarolóvírusok módosított változatainak száma is: a 2020 negyedik negyedévi 3096-ot követően 2021 első negyedévében már 4354 ilyet találtak.
Mit tehetünk ellenük?
Amennyiben szeretnénk elkerülni, hogy az eszközeink megfertőződjenek, a szakértők szerint a következőket kell tennünk:
Hatékony biztonsági szoftverre lesz szükség
Mivel a bányászvírusokat sokszor „riskware-ként” terjesztik, a biztonsági megoldások nem blokkolják őket automatikusan. A biztonsági megoldás beállításait azonban lehet úgy konfigurálni, hogy a „riskware” programokat is blokkolja.
A szoftverek mindig legyenek naprakészek az összes használatban lévő eszközön. Annak érdekében, hogy a bányászvírusok ne tudják a sérülékenységeket kiaknázni, olyan szoftvereket érdemes használni, melyek amelyek automatikusan észlelik a sérülékenységeket, és letöltik, majd telepítik a javításokat.
Csak törvényes forrásból (pl. hivatalos alkalmazás-áruházakból) származó alkalmazásokat telepítsünk
Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.