Így érthetjük meg a legkönnyebben az atomok működését 2021 / 09 / 26 / Felkai Ádám

Mi a legnagyobb gond az atomok eddigi ábrázolásával? A videó megemlít több ismert vizuális módszert is, mellyel az atomokat eddig megpróbálták szemléltetni, és habár ezek bevallottan amolyan vizuális metaforák, még ebben a funkciójukban sem túl sikeresek, hiszen bizonyos fontos aspektusokat fel szoktak áldozni. A Minute Physics videója arra teszt kísérletet, hogy olyan ábrázolást találjon az atomoknak, mint amilyen a Naprendszer esetén ismert és elérhető – a bolygókat képesek vagyunk megfelelő pályákon megjeleníteni a Nap körül, ráadásul ha mozgásba lendítjük a rendszert, még ezek eltérő sebessége is érzékeltethető. Az atomok esetén azonban különös kihívást jelent az elektron kettős – részecske és hullám – természete. Azonban ez is leképezhető virtuálisan: képzeljük el a hullámtermészetet úgy, mint egy csomó vizet, míg a részecskét mint egy porszemet ebben a vízben! A részecske pedig a leginkább arra tart, amerre a víz folyik (míg a víz folyását különböző egyenletek szabják meg). Ezután „már csak” ezt az elképzelést kellett az atompályákat leíró egyenletek nyelvére átültetni, majd az egészet három dimenzióban renderelni. A végső változat a hidrogén atom bemutatása (amely egy atommagból és egy elektronból áll), ami a videón 2:13-tól látható – szóval a türelmetlenek ugorjanak egyenesen ide! A legkisebb pontfelhő a hidrogén alapállapota, aztán megszemlélhetjük a különböző gerjesztett állapotokat, és az ezeket reprezentáló szerkezeteket. Ha felidézzük a vizet és a porszemet, megérthetjük azt is, hogy a sok pont nem külön-külön elektron, hanem ugyanannak az elektronnak az előfordulási valószínűsége részecskeként az atommag körül, míg maga a felhő, illetve annak a keringése, mozgása a hullámtermészetet írja le. Ennek megfelelően ahol minél sűrűbbek a pontok, ott annál valószínűbb az elektron előfordulása. A nagyobb energiájú elektronok pedig nagyobb valószínűséggel találhatóak meg az atommagtól távolabb. És hát lássuk be, tényleg fene jól néz ki a végeredmény.
Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Donald Trump alelnök-jelöltje, J. D. Vance, és a legvalószínűbb demokrata elnökjelölt, Kamala Harris sem lenne könnyű ellenfél a Szilícium-völgy nagyvállalatainak.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.