Így halhatott meg Napóleon, amit máig rengeteg kérdés övez

2023 / 10 / 07 / Felkai Ádám
Így halhatott meg Napóleon, amit máig rengeteg kérdés övez
Megölték vagy természetes úton végezte Bonaparte Napóleon? – ismertetjük a legelterjedtebb elméletet, valamint Napóleon halálának a tudomány jelen állása szerinti legvalószínűbb okát.

Bonaparte Napóleon egykor a francia császári címig vitte, majd 1821. május 5-én az Atlanti-óceán déli részén, Szent Ilona távoli szigetén hunyt el úgy, hogy lényegében mindent elvesztett, amit korábban összegyűjtött magának.

Napóleon ellentmondásos figura, akinek mostanában azonban némi reneszánsza van: nem csak a novemberben érkező történelmi film okán, de a közelmúlt egyik legnépszerűbb, egyben talán legszórakoztatóbb TikTok trendje is hozzákapcsolódik: a vereségbe enerváltan beletörődő, egykor a történelem tektonikus lemezeit megmozgató alak sokak fantáziáját beindította, amit aztán a legkülönbözőbb helyzetekhez lehet felhasználni:

@_nik_zilla_ #napoleon #edit #meme #monsterverse #godzilla #fyp ♬ original sound - Kingofyes

Napóleon haláláról nagyon sokat lehet hallani a történelemórán is, de most az All That’s Interesting cikke nyomán összefoglaljuk a legnépszerűbb elméleteket, az orvosok akkori nézeteit, valamint a tudomány legutóbbi álláspontját is.

Az 1815-ös waterlooi csatában elszenvedett vereség után Napóleont Szent Ilona-szigetére száműzték – az egykori császár itt töltötte az utolsó éveit. A száműzetés békés unalmát egyébként a halálnál is rosszabbnak ítélte, amint mondta azt egyszer ezen keserű évek alatt:

„Meghalni semmi, de legyőzve és dicsőség nélkül élni annyit jelent, mint minden nap meghalni.”

A magányos szigeten kertészkedéssel, olvasással és emlékiratok írásával foglalatoskodott, vagyis próbálta kitölteni az időt, amennyire csak lehetett. Napóleon egészsége azonban gyorsan romlott: erős hasi fájdalomtól, hányingertől, láztól, székrekedéstől és hasmenéstől szenvedett. 1821 áprilisában, amikor rájött, hogy közeleg a vég, és élet és halál között ingadozott, körülvette magát hűséges társaival.

Halála napján Napóleon elviselhetetlen fájdalmat élt át, és érthetetlen szavakat mondott a hadseregről, majd 51 éves korában elhunyt. A korabeli orvosok szerint Napóleonnal gyomorrák végzett, ám egy az egyik orvos különvéleménye miatt, valamint nagyszámú ellenségei okán, többen vitatják, hogy tényleg ez a természetes magyarázat állt a háttérben.

A gyomorráknak már a korszakban is volt némi alátámasztása a boncoláson kívül is: Napóleon nagyapja, apja, bátyja és három nővére szintén ebben a betegségben haltak meg. Napóleon egyik orvosa, Francesco Antommarchi azonban nem volt hajlandó aláírni a boncolási jelentést – ami lényegében elindította az alternatív magyarázatok áradatát. Napóleon a halála előtt nyilvánosan is májbetegségekről panaszkodott, majd miután Antommarchi közelebbről megvizsgálta a testét, megjegyezte, hogy Napóleonnak valóban a normálisnál nagyobb mája van.

A britek viszont állítólag nem akarták, hogy ez belekerüljön a boncolási jelentésbe, mert nyilvánvalóan attól tartottak, hogy Napóleon májproblémái arra utalhatnak, hogy Szent Ilonán betegedett meg – azon a helyen tehát, ahová éppen a britek küldték őt. Így Antommarchi feljegyzése Napóleon nagy és potenciálisan beteg májáról kikerült a jelentésből. Ezenkívül a brit orvosok kihagyták Antommarchi feljegyzéseit Napóleon tüdejének a rossz állapotáról is. Mindezt figyelembe véve tehát nem meglepő, hogy Antommarchi nem akarta a nevét adni a jelentéshez.

Napóleon ráadásul jelentős történelmi személy volt, így nem igazán földtől elrugaszkodott azt gondolni, hogy valakinek érdekében állt végezni vele, nehogy mégegyszer megszerezhesse a hatalmat. A gyilkossági elmélet hívei gyakran egy „gyanúsítottra” mutatnak rá: Charles Montholon grófra, egy franciára, aki Napóleonnal együtt élt Szent Ilonán. A fő ok, amiért Montholon gyanúba keveredett, az az, hogy egyes történészek szerint Montholon francia királypárti ügynök volt. Ha ez igaz, akkor éppenséggel elhatározhatta, hogy gátját veti annak, hogy Napóleon ismét magához ragadja a hatalmat.

Az elmélet szerint Montholon állítólag megmérgezte Napóleont arzénnal – ráadásul úgy, hogy azt az egykori császár borába csempészte. Egyes elméletek szerint egyébként így – tehát borba csempészett méreggel (de nem arzénnal) végezhettek Nagy Sándorral is.

A nagy hódító iszonyatos végzete – élve temethették el Nagy Sándort Nagy Sándor a teste a halála után hat nappal sem indult oszlásnak – akkor azt gondolták, hogy azért mert tényleg isten volt. Akadnak tudósok akik szerint ennél prózaibb volt az ok: az uralkodó akkor még élt, és így is temették el.

Ezt egyébként, tehát az arzénmérgzést Napóleon maradványának az anlízise is alátámasztja: Napóleon hajfürtjei a normálisnál 38-szor magasabb arzénszintet mutattak. Frank McLynn 2002-ben írt életrajzot Napóleonról, és az ő nézete szerint az arzénmérgezés hipotézisében “nincs semmi valószínűlten”.

Az újabb eredmények azonban, talán meglepő mód, az eredeti, 1821-es boncolási jelentést támasztják alá. Bár a magas arzénszint vitathatatlan tény, érdemes tisztában lenni azzal is, hogy az arzént sokkal elterjedtebben használták a 19. században, mint manapság: gyakori összetevője volt a gyógyászati termékeknek, élelmiszereknek, valamint a hajtoniknak.

Napóleon tünetei ráadásul lefedik a gyomorrák tüneteit, és a száműzetésben élő egykori uralkodó nadrágainak a tanulmányozása alapján a szigeten már vékonyabb volt a dereka, mint Franciaországban – a becslések szerint valószínűleg 30 kilót is fogyott halála előtt. Ez pedig megfelel a gyomorráknak, míg az arzénmérgezés ilyen mértékű fogyást nem eredményez. Ehhez járul hozzá az is, hogy Napóleon bőre és körmei egyaránt “sápadtak” voltak a korabeli orvosi jelentés szerint, míg egy gyilkos adag arzén éppenhogy elszíneződést okozott volna.

Mindez persze nem betonbiztos magyarázat, csak jelenleg talán ez a teória tűnik az ismert nyomok alapján a leghelyesebbnek – a tényleges igazságot viszont lehet, hogy sosem fogjuk megismerni.

(Kép: Bonaparte Napóleon visszavonul Moszkvából, egy hadjárat során, amelyben több mint 400 ezer embert veszített, forrás: wikimedia.commons)


Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Donald Trump alelnök-jelöltje, J. D. Vance, és a legvalószínűbb demokrata elnökjelölt, Kamala Harris sem lenne könnyű ellenfél a Szilícium-völgy nagyvállalatainak.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.