Így kapnak szét egy F-117A harci gépet 2020 / 10 / 14 / Felkai Ádám

A videón látható F-117A #833 a Nighthawkok közül a második legtöbb harci bevetéssel büszkélkedő repülő. Összesen 75 misszióban vett részt, ebből 30-at a Sivatagi Vihar hadműveletben repült. A Black Devil becenevű gép hivatalosan 2008-ban vonult nyugdíjba. A mostani képsorok akkor készültek, mikor a lopakodót felkészítették arra, hogy átszállítsák a Palm Springs-i Repülési Múzeumba. Emiatt vált szükségessé a gépet borító RAM (radarelnyelő, speciális festékréteg) eltávolítása. A korai F-117A-kon még külön csempékre került fel a festék, és ezeket illesztették a gép testére. Később a festéket már közvetlenül vitték fel. A működési elv azonban változatlan maradt: a festékbe kevert anyag mágneses mezőt gerjesztett a radarhullámokkal érintkezve. A mágneses mező ezután szétszórta a radar jelet, ahelyett hogy visszaverte volna, és így a gép elhelyezkedése beazonosíthatatalanná vált. A festék azonban különösen mérgező. A videón a gépet már megszabadították néhány kényesebb résztől, egyebek mellett a titkosított repülési elektronikai rendszerétől. A végső rekonstrukciós munkálatok a múzeumban történnek majd meg, itt a gép visszanyeri majd az elhíresült fekete színét is. (Címlapkép: wikimedia commons)
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) által szervezett Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) sok évtizedes hagyománya mára széles körű népszerűséget ért el, és fontos kiindulási pont lehet a hazai és határon túli tehetségek számára a jövőbeli karrierjük felé vezető úton. A 2025-ös, 37. konferencia előtt az OTDK céljáról és működéséről Prof. Dr. Szendrő Péter örökös elnök úrral és dr. Cziráki Szabinával, az OTDT titkárával beszélgettünk.
54 perc lenne csak a New York-London alagútban az út
54 perc lenne csak a New York-London alagútban az út
Képzeljük el, hogy felszállunk Londonban egy vonatra, és mindössze 54 perccel később már New Yorkban lépünk ki az állomásról. Sci-fi? Pedig a transzatlanti alagút akár valóság lehet.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.