Így keletkezett az összes arany az univerzumban

2023 / 01 / 06 / Felkai Ádám
Így keletkezett az összes arany az univerzumban
A Scientific American rövid videójából kiderül, milyen erőszakos kozmikus kataklizmában született meg ez az emberiség számára oly nagyra becsült fém, amelyet talán éppen az ujjunkon is hordunk.

A lenti videóban a Scientific American mutatja be röviden az arany keletkezésének a történetét.

Alább a videó szövegének a magyar fordítását közöljük:

"A platinából vagy aranyból készült gyűrű az ujjunkon olyan titkot rejt, amely egy kozmikus rejtély középpontjában áll.

A tudósok átfésülték a galaxist, hogy kiderítsék, honnan származnak ezek az úgynevezett „nehéz elemek”.

A könnyebb elemek – a héliumtól (atomonként két protonnal), a vasig, amelynek minden atommagjában 26 proton található – eredete jobban érthető.

Ezek többsége a csillagok belsejében képződik. Ám ismereteink a vasat követően már homályosak.

Az aranyat, amelynek minden atomja 79 protont tartalmaz, ugyanis nem lehet így előállítani. Ugyanez vonatkozik a platinára, a xenonra, a radonra és sok ritkaföldfém elemre.

A tudósok évtizedeken keresztül hipotéziseket dolgoztak ki, honnan származnak ezek a „nehézfémek”, és miként kerültek a Földre. A vezető teória egy rendkívül heves kozmikus esemény volt – két neutroncsillag ütközése.

Egészen a közelmúltig azonban ez csak egy hipotézis volt – ám néhány évvel ezelőtt mindez megváltozott, amikor is a tudósok gravitációs hullámokat észleltek egy ilyen ütközésből – és ezzel egyidejűleg fényt is detektáltak.

Ez a fény hordozta ezeknek a nehéz elemeknek a kémiai jeleit – és ezzel az elsőként született bizonyíték arra, hogy honnan származnak ezek az elemek. Mindez ráadásul segített a tudósoknak kitölteni néhány részletet arról is, hogyan működhet ez a folyamat.

A neutroncsillagok a fekete lyukakat leszámítva a világegyetem legsűrűbb objektumai. Olyankor születnek, amikor a nagy tömegű csillagok meghalnak, és a magjuk összeomlik. A hihetetlen gravitációs nyomás összepréseli az atomokat, a protonok és az elektronok összenyomódnak, a végeredmény pedig egy szinte kizárólag neutronokból álló csillag. (Kis kémiai múltidéző: az atom atommagból és az akörül „keringő” elektronból épül fel. Az elektron negatív töltésű, míg az atommagban pozitív töltésű proton és töltés szempontjából semleges neutron található – a szerk.)

Abban a ritka esetben, amikor két neutroncsillag ütközik, a robbanás elképesztő hőmérsékletet és nyomást hoz létre.

Ekkor sok szabad neutron is kiszabadul – akár egy gramm neutron is kiömlik a tér minden köbcentiméterébe.

Ezek a ritka állapotok begyújtják az úgynevezett gyors neutronbefogási folyamatot (rapid neutron-capture process), amelyet röviden „R-folyamatnak” neveznek.

Minden egy atommaggal kezdődik, mint például a vas esetén. A vasmag 26 protonból és körülbelül 30 neutronból alakul ki.

Az R-folyamat során azonban gyorsan, néhány ezredmásodperc alatt ennél sokkal több neutront fog befogni. Az új atommag az eltolódott neutronmennyiség miatt rendkívül instabil, ezért a neutronok egy része protonná bomlik.

Ennek a rendkívül gyors, összetett folyamatnak az eredménye pedig az anyag új formája.

Gondoljunk ismét az aranydarabra az ujjunkon! – ennek minden atomja egy kozmikus kataklizmában képződött, olyan kataklizmában, amely az univerzum legerőszakosabb és legerősebb folyamatai közé tartozik.

Egy lassan megoldódó kozmikus rejtély, valamint egy darab az univerzumból – és mindez elfér a tenyerünkben."

(Kép: Flickr/Michael Sutton)


Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Donald Trump alelnök-jelöltje, J. D. Vance, és a legvalószínűbb demokrata elnökjelölt, Kamala Harris sem lenne könnyű ellenfél a Szilícium-völgy nagyvállalatainak.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.