A WebMD-nek nyilatkozó szemész orvos szerint mindenképp olyan lencsére lesz szükségünk, amely az UVA és UVB sugaraktól egyaránt megvéd. Az UV az ultraviola sugárzás rövidítése, magyarul ibolyántúli vagy ultraibolya sugárzásnak mondjuk. Ez olyan elektromágneses sugárzást jelent, amely a látható fénynél (400-780 nm) kisebb, de a röntgensugárzásnál (0,01–100 nm) nagyobb hullámhosszúságú.
Az UV-sugárzást a hullámhossz szerint szokás felosztani, az A a nagy-, míg a B a közepes hullámhosszt takarja.
Az orvos szerint a nagy- és a közepes hosszúságú ultraibolya sugárzás szürkehályogot okozhat, illetve a retinára is kedvezőtlen hatással bírhat. Az ilyen hullámhosszúságú fényt kiszűrű napszemüveg tehát ezektől a kedvezőtlen hatásoktól véd. Ha biztosak szeretnénk lenni abban, hogy a napszemüveg egyaránt kiszűri az UVA és az UVB sugárzást, akkor optikusnál vásároljunk ilyen terméket.
A másik fontos szem-pont (elnézést a szóviccért!), hogy a napszemüvegünk lehetőleg polarizált lencsével rendelkezzen. A polarizált szemüveg ugyanis szétszórja a sugarakat, így védi a szemet a hirtelen csillanástól, ami váratlanul sok UV fény szemünkbe jutásával jár, és nyáron különösen gyakran fordul elő.
A lencse színe sem mindegy, és vásárlás előtt mindenképp konzultájunk szemész orvossal vagy optikussal. A különböző árnyalatok ugyanis más és más tevékenységekhez megfelelőek. A szürke árnyalat segíti a leginkább a színfelismerést, ezért vezetéshez például ilyen színű lencséket szoktak ajánlani.
(Kép: Flickr/Zuzanna Mróz/mkl)